"Je to akce, která má pomoci lidem seznámit lidi s netopýry. Většina z nich se jich bojí a neviděli je naživo. Během noci netopýrů o nich budou mít možnost hodně uslyšet, ale i uvidět," řekla ČTK správkyně jeskyně Evelýna Vozábalová. Odborníci na noční obyvatele nastraží v útrobách jeskyně sítě. Lidem také ukážou práci detektorů pro zachycení hlasu netopýrů. "Chybět nebudou ani přednášky, beseda, promítání diapozitivů a testy pro děti," doplnila Vozábalová.

Během zimního období se v útrobách jeskyně nachází až 90 těchto savců. Lidé zde mohou spatřit čtyři druhy netopýrů. Ve velké míře je přitom zastoupen vrápenec malý, který je kriticky ohroženým druhem. V současné době se zde vyskytuje podle pracovníků jeskyně pouze "pánský klub" netopýrů. Zanedlouho se však již budou vracet samice i s mláďaty.

Akce se uskuteční v sobotu 25. srpna od 19:00 zhruba do půlnoci. Je realizována v rámci projektu Přírodě Olomouckého kraje, který podporují evropské sociální fondy i stát. Noc netopýrů je pro návštěvníky v útrobách jeskyně letos poslední akcí. Poslední možnost zavítat do jeskyně budou moci lidé ještě následující den v neděli. Poté se kvůli rozsáhlým opravám návštěvnické trasy tyto prostory uzavřou, což je o dva měsíce dříve než obvykle. Současně s opravami tamních mostků budou vyvezené věci z jeskyně během její rekonstrukce zkoumat i archeologové.