Jeseníky jsou po Krkonoších druhá nejvýznamnější vodopádová oblast na území České republiky. Většinu jesenických vodopádů vytvořila příroda geologickými procesy. Až na jednu výjimku jsou staré miliony let. Tou výjimkou je vodopád v Karlově Studánce. Ten byl postavený koncem 19. století.

Lidé přijíždí do Lichnova vystát frontu na zmrzlinu Tess Gemelové. Tatérka a výtvarnice se kvůli lockdownu rekvalifikovala na zmrzlinářku. Květen 2021.
Podívejte se, na zmrzlinu do vsi na Bruntálsko jezdí davy! Tess točí návykovou

Dvacet metrů vysoký vodopád vedle hotelu Hubertus má zajímavé prvenství. Jde o nejdostupnější vodopád v České republice. Jde vlastně o vějířovitou kaskádu, kterou napájí vodou náhon z Bílé Opavy. Turista nevidí nahoru do lesa, kterým se táhne 800 metrů dlouhé koryto náhonu téměř po vrstevnici.

Originální poutač, který láká turisty do kaňonu Bílé Opavy

Vnímá pouze vodu, která z něj vytéká do zalesněného svahu. Fascinovaně pozoruje jak voda padá a stéká mezi stojícími i vyvrácenými vzrostlými stromy. Jak se rozděluje na několik proudů a zase spojuje. Jak se proudy třpytí, když přeskakují lesem po kamenité suti dolů zpátky do koryta Bílé Opavy.

Chalupa Marka Dalíka v Bělé pod Pradědem je na prodej
Chalupa Marka Dalíka v Jeseníkách je na prodej. Za 24 milionů

Umělý vodopád je vlastně originální poutač, který láká nejzdatnější turisty do kaňonu Bílé Opavy. Ten je plný skutečných přírodních vodopádů, kaskád a peřejí. Dá se kolem nich projít z Karlovy Studánky až k chatě Barborka na úbočí Pradědu.

Cestu těžko prostupným údolím kolem vodopádů lze zvládnout jen díky lávkám, žebříkům a prvkům na držení. Adrenalinový výlet za vodopády v údolí Bílé Opavy ostře kontrastuje s vodopádem u Hubertusu, který mohou obdivovat batolata s kočárkem, senioři i vozíčkáři.