Častěji než jindy během zimy letos naopak vyráželi záchranáři i ke zraněným pěším turistům. "Letos jsme v Jeseníkách ošetřili 610 úrazů, což je o 40 procent méně než v loňské sezoně. Je to dáno délkou letošní lyžařské sezony i provozu lyžařských vleků," řekl dnes ČTK náčelník Horské služby v Jeseníkách Michal Klimeš. Nejvíce zranění zaregistrovali pracovníci horské služby u lyžařů. "

Z celkového počtu zraněných bylo 300 lyžařů na sjezdových lyžích, 160 snowboardistů a 43 běžkařů. Letos jsme ošetřili také téměř čtyři desítky pěších turistů. Letošní zima byla charakteristická v tom, že se lidé na horách v zimě pohybovali daleko častěji pěšky," doplnil Klimeš. I přes krátkou zimní sezonu provázenou nedostatkem sněhu zasahovali záchranáři v několika případech u těžce zraněných lyžařů. Zaznamenali i případy podezření na poranění páteře a hlavy. Do hor museli volat sedmkrát vrtulník.

Nikdo z návštěvníků hor však nebyl smrtelně zraněn. Podle náčelníka Horské služby v Jeseníkách se do statistik úrazů promítá i to, že si lyžaři stále více chrání hlavu přilbou. "Určitě je těch lyžařů stále více a sledujeme, že kromě dětí si hlavu chrání stále častěji i dospělí. Více jich však bývá u mužské populace, ženy v tom vidí více tu estetiku," doplnil s úsměvem Klimeš. Loni záchranáři na horách ošetřili zhruba 1100 návštěvníků. V jesenických horách nyní působí devět profesionálních záchranářů a 53 dobrovolníků. Zimní lyžařská sezona na horách definitivně skončila minulý pátek, kdy se zastavil poslední vlek v lyžařském středisku Ovčárna.