Nepříliš vlídné počasí vítalo o víkendu návštěvníky horských středisek v Jeseníkách. Mlha, vítr, zataženo, tu a tam i mrholení a teplota kolem nuly, to byly podmínky, s nimiž museli lyžaři pořítat. V provozu byla většina výše položených středisek – od Ovčárny a Karlova přes Červenohorské sedlo a Brannou až po Horní Moravu, zkušebně spustil vlek i Klepáčov. Spokojeni s návštěvnosti byli vlekaři v Branné i na Ramzové, kde lyžovali zejména Poláci, méně už na Ovčárně, kde je zatím v provozu jen Malý a Velký Václavák.

„Návštěvnost je opravdu minimální, lidi sem zamíří, až pojedou atraktivnější vleky – Céčko a Áčko. K jejich spuštění ale potřebujeme ještě deset až dvacet centimetrů sněhu,“ řekl provozovatel vleků na Ovčárně Josef Figura. Hotely a penziony v okolí Pradědu jsou zatím poloprázdné.

Na Červenohorském sedle leží kolem 35 centimetrů sněhu, v provozu byly kromě černé sjezdovky všechny svahy a parkoviště v areálu zatím stačilo pojmout všechny lyžaře. „Jakmile to bude potřeba, spustí se kyvadlová doprava z odstavného parkoviště v Koutech. Parkování nahoře i dole je zdarma,“ řekl Tomáš Klíma ze Ski klubu Šumperk, který areál na sedle provozuje.

Velmi dobré podmínky nabízely lyžařům tradiční běžecké stopy. „Je skoro lepší vyrazit teď na běžky, perfektně upravená je celá magistrála z Ovčárny přes Švýcárnu až na Červenohorské sedlo, ale také stopy kolem Paprsku,“ řekl Jaroslav Sembdner z Horské služby Jeseníky. Členové Horské služby ošetřili v sobotu jen jeden lehký úraz. „Není dobře vidět a sníh není zatím ideální, takže lidé jsou zřejmě opatrní,“ řekl Sembner.

Lyžařská sezona začala letos brzy, ale před Vánocemi má přijít velké oteplení, takže se dá čekat, že níže položená střediska zůstanou bez sněhu.