Ve vyšších polohách si však stále lze zalyžovat, střediska v nižší nadmořské výšce, například v Koutech nad Desnou, zůstávají mimo provoz. „Sněhu je zatím na výše položených sjezdovkách dostatek, i když je hodně těžký a mokrý. Některé vleky jsou v provozu i během týdne, ale návštěvnost máme vzhledem ke špatnému počasí minimální. O?víkendech ovšem pojede vleků víc,“ řekl náčelník Horské služby Jeseníky Michal Klimeš.

Lyžovat se bude o víkendu například na Červenohorském sedle, Ramzové, Dolní Moravě či Branné. „Déšť je sice nepříjemný, ale svahy udržujeme dobře. Udělali jsme si totiž velké zásoby technického sněhu, takže problematická místa na sjezdovce ihned můžeme upravit,“ řekl majitel areálu v Branné Rostislav Procházka.

Nejlepší podmínky nabízí Ovčárna pod Pradědem, kde leží nejvíce sněhu v Jeseníkách – v některých místech kolem 70 centimetrů. V provozu jsou vleky nazývané Malý a?Velký Václavák. Na své si mohou přijít také běžkaři, musejí však zamířit výš. „Jako nejkvalitnější trasu bych doporučil cestu Ovčárna – Švýcárna – Červenohorské sedlo, kde je stopa upravená,“ řekl Michal Klimeš.

Na běžky je možné také vyrazit na Staroměstsko, kde jsou upraveny desítky kilometrů tras. Leží zde kolem 30 centimetrů sněhu. Nesjízdná je však dvanáctikilometrová trasa z Branné. „Ještě před víkendem se budeme snažit upravit stopy z?Paprsku směrem na Ostružnou, Petříkov, Smrk a Polskou Horu. Záleží ovšem, co se sněhem udělá páteční obleva,“ řekl majitel areálu Paprsek Jan Míka. Také zde bude omezený provoz vleků.

 

Kolik je sněhu v Jeseníkách?

hlavní hřeben - do 20 cm

vrchol Pradědu - do 20 cm

Ovčárna - 40 cm

Karlov - 0 cm

Červenohorské sedlo - 20 cm

Ramzová - 20 cm

Petříkov - 20 cm

Dolní Morava - 25 cm

Skřítek-Klepáčov - 20 cm

Staroměstsko - 30 cm

Paprsek - 20 cm

Vrbno pod Pradědem - 5 cm

(Zdroj: Horská služba Jeseníky)