Za příznivého počasí cestu na Praděd bez problémů zvládnou i rodiče s nejmenšími dětmi. Problém je v tom, že něco jako stabilní počasí Jeseníky neznají. Počasí se zde mění každou chvíli.

O vysokohorské extrémy, vichřice a mráz, na hřebenech zimních Jeseníků nikdy nebyla nouze. Právě proto jsou Jeseníky tak oblíbené hory. Jsou celkem bezpečné, ale zážitky zde nejsou zadarmo. Když se zhorší počasí, i trénovaný turista nebo běžkař si může sáhnout na dno svých sil na hlavní turistické magistrále kousek od vyhřáté restaurace.

Když přijde vánice, i otrlí běžkaři na Pradědu raději sundávají lyže, aby s nimi poryv větru nepraštil o firn, což je dost tvrdý přechod mezi sněhem a ledem.

V mrazivém větru okamžitě ztratíte cit v prokřehlém obličeji i v prstech. Najednou banální úkony jako zatáhnout zip, zapnout knoflík, zavázat tkaničku, nasadit rukavice, sundat běžky nebo poslat sms je přímo nadlidský úkol.

Mlha dokáže během jediné minuty zakrýt slunce i modrou oblohu. Pohltí nejen okolní jesenická panoramata, ale také všechny barvy. Celý svět se rázem změní v odstíny šedi.

Rodinný výlet se změní v dobrodružnou výpravu jak za polárním kruhem. Naštěstí všude je tyčové značení, které i v mlze promrzlého turistu spolehlivě nasměruje do tepla nejbližší restaurace.