Víkendová vichřice, sněhové bouře a výpadky elektřiny jsou za námi, ale Chráněná krajinná oblast CHKO Jeseníky vydala další varování před následky kalamity.

„Vzhledem k ledovce a vydatnému sněžení posledních dnů je zátěž stromů extrémní. V lese a na horách dbejte zvýšené opatrnosti. Stromy nebo větve se pod váhou sněhu mohou zlomit a to i na turistických trasách. Zvláště opatrní buďte při sjezdech za snížené viditelnosti. I na dobře známé trase se může vyskytovat nečekaná překážka,“ říká upozornění, které CHKO Jeseníky zveřejnila v pondělí 6. února 2023.

Cesta z Hvězdy na Ovčárnu neproběhla podle plánu. První kyvadlový autobus uvízl v hlubokém sněhu a uvěznil dva další, které jely za ním. 5. února 2023
Týmová spolupráce pod Pradědem: cestující tlačili svůj autobus

Vlekaře a turistická střediska během víkendu trápily nejen výpadky proudu, ale také se projevila naše závislost na internetovém připojení. Hoteloví hosté nebo lyžaři s překvapením zjistili, že když vypadává elektřina, nelze na horách platit kartou.

Vleky a lanovky v Jeseníkách už zase jedou naplno, takže plná jsou i parkoviště. Běžkaři se mohou vydat do Jeseníků bez obav. „Dnes sem nejezděte! V noci uragán, nad ránem v nárazech vítr 100km/hodinu. Vše je zafoukané, popadané stromy. Elektriku a internet zapnuli před chvílí,“ vzkázal svým věrným běžkařům areál Nová Ves během víkendu s tím, že z oblíbených tratí v okolí je nejdřív nutné po vichřici odstranit na tři desítky spadlých stromů.

Šestice balonů pokořila Praděd. Vychutnejte si zasněžené Jeseníky z ptačí perspektivy.
VIDEO: Kouzlo na Pradědu. Vysílač zmizel za bílého dne, podívejte se

V pondělí přišla zpráva, na kterou běžkaři čekali: „Byl to celodenní boj, abyste dnes mohli vyrazit do stopy. Pondělí 6. 2. 2023: areál v Nové vsi je čerstvě připraven,“ vzkazují provozovatelé běžeckých tras kolem rozhledny Nová Ves.

Fanoušci sjezdového lyžování se už těší na sobotu 11. února, protože ve Skiareálu Kopřivná se chystá Den na lyžích s Moravskoslezským krajem.