„Je pravdou, že počet rekreantů v tomto období klesá průměrně o třicet nebo i čtyřicet procent, ubytovací kapacity máme ale do konce srpna naplněny," řekl Tomáš Hrazdil, provozovatel restauračního zařízení v televizním vysílači na Pradědu.

Přesto, že teploty dole v údolí překračovaly na slunci čtyřicítky, v horách byly i o dvacet stupňů nižší.

Do Jeseníků se sjíždějí rovněž táborníci. Například svěřenci občanského sdružení Planetka z Břeclavi, kteří právě v bruntálském okresu zažívají desetidenní letní dobrodružství. „Do Jeseníků jsme přivezli osmatřicet dětí. Minulé léto se nám tu tak zalíbilo, že jsme se prostě museli vrátit," uvedla při výletě do Karlovy Studánky vedoucí letního tábora Margareta Hrdinová.

Letos si hrají táborníci na piráty.

„Tábor jsme rozbili na chatě Slunečná u vyhlídkové věže v Nové Vsi nad Dolní Moravicí. Denně vyrážíme na výlety, chodíme prakticky od rána do večera. Pořádáme karnevaly, táborové hry a soutěže," doplnila Margareta Hrdinová.

V létě se dá užít v Jeseníkách dobrodružství také na sjezdovkách. Taková možnost se nabízí na Kopřivné v Malé Morávce, kde se dá vyjet na kopec vlekem a dolů sjet na kole.

Po Slezské Hartě na lodičkách

Nová Pláň a Leskovec nad Moravicí. To jsou místa, odkud mohou turisté vyjet lodičkami po přehradě Slezská Harta.

Tak jako se dají v létě podnikat pěší a cyklovýlety po Jeseníkách, dá se vyjet po vodním díle Slezská Harta na lodičkách. Vyjet se dá s vypůjčeným plavidlem od břehů v Nové Pláni nebo z Leskovce nad Moravicí. Právě tam fungují půjčovny šlapadel i stále populárnějších elektrolodí.

V obou zmíněných obcích mají rekreanti možnost si zapůjčit po desíti šlapadlech, i s klouzačkami, a po šesti elektrolodích.

„Hitem letošního léta jsou rozhodně elektrolodě s volantem. Výhodou je, že člověk nemusí mít žádné speciální oprávnění pro řízení. V letošních parnech je obrovský zájem o všechny lodičky," potvrdil provozovatel Petr Drápala. Jak dodal, plavební sezona na Slezské Hartě určitě nekončí závěrem srpna. „Obě půjčovny jsou otevřené nejméně do konce září a pak se uvidí. Otevřeno bude nejen o víkendech, ale i ve všední dny."

Další možnost, jak poznávat přehradu z vodní hladiny, nabízí vyhlídková loď Santa Maria, která je zmenšenou kopií plavidla objevitele amerického kontinentu Kryštofa Kolumba.

„Loď Santa Maria se zkušeným kapitánem proveze po celé vodní nádrži, zavede na zajímavá místa, ukáže malebné zátoky, dozvíte se o historii nádrže a o okolních obcích, kterých se výstavba vodního díla dotkla," slibují návštěvníkům Slezské Harty provozovatelé.

Půjčovna elektrolodí a šlapadel v Leskovci nad Moravicí a Nové Pláni
Otvírací doba:
srpen: od 9 do 20 hodin
září v týdnu: 14 až 20 hodin
září o víkendu: 9 až 20 hodin

Vyhlídkové plavby Santa Marií
otvírací doba:
srpen: 9 až 18 hodin
září: 9 až 16 hodin