Žurnalisté z Drážďan, Remscheidu, Berlína, Hamburku a Wuppertalu si při své návštěvě prošli naučnou stezku Bílé Opavy od Barborky do Karlovy Studánky, rýžovali zlato ve Zlatých Horách. Jejich reportáže z našeho regionu snad přilákají do Jeseníků turisty ze zahraničí.

Stezkou Bílé Opavy se vydala Berlíňanka Ursula Wiegand, která v listopadu oslaví sedmdesát osm let. Zvolila si obtížnější trasu sestupu a nebyla sama. „Potkali jsme dva muže, dali se s nimi do řeči. Ptali se nás, kudy půjdeme. Jestli chceme méně náročnou stezku, nebo zažít opravdovou Kanadu, tak nebylo co řešit," smála se Anneke Müller, redaktorka listu Dresdner Morgenpost z Drážďan, která osm let pracovala jako novinářka v Praze.

Divoká příroda se Němcům líbila, vnímají Jeseníky jako velmi romantické místo pro poklidnou dovolenou, odpočinek a relaxaci. Jejich program v bruntálském regionu byl nabitý. Na Kopřivné v Malé Morávce si prohlédli Fun park, obdivovali skláře v malé rodinné Sklárně Jakub ve Vrbně pod Pradědem-Mnichově a šikovnost Ivety Strnadové, která ve Vrbně pod Pradědem provozuje dílnu na výrobu skleněných vitráží.

Vydali se na Rejvíz a k poutnímu místu tří národů, Čechů, Poláků a Němců, na Mariahilf nad Zlatými Horami. Mohli si také vyzkoušet rýžování zlata na pánvi v areálu Zlatorudných mlýnů mezi Zlatými Horami a Ondřejovicemi. Technologii mletí horniny jim předvedl Karel Kozluk.

Kvalitu místní gastronomie posuzovali v Hotelu Ovčárna, Hotelu Kopřivná v Malé Morávce, Hotelu Praděd Thamm ve Zlatých Horách i Penzionu Běla v Domašově. Ochutnali také místní produkty Zemědělského družstva Jeseník, sýry z kozího, ovčího a kravského mléka.

K těm ještě lepším zážitkům patřila setkání s místními lidmi, poznávání jejich osudů. „Nadchlo mě setkání se zvoníkem na Cvilíně, který je v invalidním důchodu, ale je nesmírně pozitivní," uvedla Anneke Müller. Zajímavé setkání zažila u prodejního stánku na parkovišti v Karlově Studánce. Obhlížela tam výrobky z medu, aby něco přivezla přátelům. Stánkařka jí okamžitě nalila štamprli, aby ochutnala a rozhodla se.

„Jsou to zdánlivě malé zážitky, ale vypovídají o tom, jací jsou tady lidé. Určitě si ještě doma vzpomenu, jak mi přátelsky v Karlově Studánce nabídli štamprli," uvedla Anneke Müller, kterou zaujal i nový Golfový klub Nové Rudíkovy, kde německé novináře provedl po několikajamkovém hřišti ve Městě Albrechticích Jan Metzl mladší. Němci do regionu přicestovali na pozvání Euroregionu Praděd a České centrály cestovního ruchu CzechTourism.