Horský resort Buková hora

Ač řadě Moravanů není tak známý, z Olomouce nebo Brna je to nejrychleji dosažitelné velké středisko. Horský resort Buková hora se nachází na zemské hranici, jeho moravská část leží na území Červené Vody u Králík.

Areál pracuje na zlepšování kvality služeb v oblasti gastra, rozšiřuje rovněž služby lyžařské školy. Pro děti, které zatím nejezdí na vleku, zprovozní nový dopravní pás.

Horský resort Buková hora.Horský resort Buková hora.Zdroj: Horský resort Buková hora, se souhlasemNovinkou letošní sezony na Bukové hoře bude fresh track. Jedná se o nabídku zhruba tří časně ranních jízd mezi půl osmou až osmou hodinou. „Tuto službu zatím nabízí jen pár středisek v republice. Jedná se o možnost zalyžovat si na čerstvě upravené sjezdovce ještě předtím, než se otevře pro širokou veřejnost. Bude to zážitková záležitost spojená s přípitkem při východu slunce,“ zmínil marketingový manažer areálu Vítězslav Stránský.

Sjezdovky + vleky: přes 8 kilometrů sjezdovek, 2 lanovky, 1 vlek
Cena celodenního skipasu v hlavní sezoně: dospělí 880 korun (820 korun eshop), děti 730 korun (370 korun eshop)
Parkování: v Červené Vodě zdarma
Zahájení sezony: víkend 9. a 10. prosince
Web: skibukovka.cz

Horský resort Dolní Morava

Středisko ve stejnojmenné obci patří k nejprogresivnějším v republice. Jednou z letošních novinek je nová rodinná sjezdovka Vyhlídková s šířkou nejméně 25 metrů. I díky ní je možné na jedno rozjetí z nejvyššího vrchu Slamník k dolnímu areálu U Slona ujet 3,7 kilometru bez zastavení.

V areálu U Slona navíc na děti čeká zpestření v podobě zábavné trati Snow Fun Trail s hracími prvky, klopenkami, terénními vlnami i dvěma tunely v délce 8 a 12 metrů. Mamutíkův skipark nabídne nové slalomové a interaktivní prvky i profesionální lyžařskou školu.

Horský resort Dolní Morava.Horský resort Dolní Morava.Zdroj: Deník/Martin AltNa Dolní Moravě investovali za poslední roky šest set milionů korun do zasněžovacího systému. „Špičkový systém zasněžování se dvěma zasněžovacími jezery s objemem sto tisíc metrů krychlových společně s vyspělou technologií pro měření výšky sněhu přináší rychlou, efektivní a precizní přípravu tratí,“ uvedla marketingová manažerka areálu Šárka Braunerová.

Další novinkou je herna Kids Fun Club pro děti do 10 let přímo na sjezdovce. Vybavena je prolézačkami, hracími stanovišti, odpočinkovým místem s pohádkami nebo lego koutkem, a to včetně šatny pro odložení lyžařského vybavení, toalet a kuchyňského koutku s občerstvením. Děti zde pohlídají animátoři.

Ceny skipasů středisko drží na úrovni minulé sezony.

Sjezdovky + vleky: 10 kilometrů sjezdovek všech obtížností, 2 čtyřsedačkové lanovky, 2 vleky kotva, 1 vlek poma, dětský skipark
Cena celodenního skipasu v hlavní sezoně: dospělí 1140 korun (od 690 korun eshop s registrací), děti 745 korun (od 500 korun eshop s registrací)
Parkování: 100 korun/den
Zahájení sezony: víkend 2. a 3. prosince 2023
Web: dolnimorava.cz

Horský areál Kraličák

Středisko rozkročené mezi Hynčincemi a Stříbrnicemi na Staroměstsku připravilo pro letošní sezonu několik novinek. Tou klíčovou je instalace krytého pojízdného pásu, který spojuje vrchol kopce Štvanice s horní stanicí hynčické lanovky Kaple. Nahradil původní vlek poma z roku 1980.

„Tímto krokem došlo k modernímu propojení stříbrnické a hynčické strany lyžařského střediska. Zvýší se pohodlí návštěvníků a současně se sníží energetické nároky na provoz, což je v souladu s dlouhodobou snahou o udržitelnost v rámci celého areálu,“ uvedla Vladimíra Mrázová z areálu Kraličák.

Horský areál Kraličák.Horský areál Kraličák.Zdroj: Deník/Petr KrňávekS celkovou délku 400 metrů má středisko největší délku krytých pojízdných pásů v Česku. S ohledem na úsporu energií a životní prostředí středisko postupně snižuje počet přepravních zařízení při zachování komfortu a délky sjezdovek.

Dětem a jejich rodičům jsou k dispozici dva lyžařské dětské parky, třetí se připravuje na vrcholu kopce Štvanice. „Děti si zde mohou vyzkoušet první lyžařské oblouky na zcela bezpečném a přitom velkém území s použitím krytých pojízdných pásů a pod dohledem zkušených instruktorů,“ dodala Vladimíra Mrázová.

Sjezdovky + vleky: bezmála 9 kilometrů sjezdovek, 2 lanovky, 1 vlek, čtyři pojízdné kryté pásy.
Cena celodenního skipasu v hlavní sezoně: dospělí 980 korun (eshop od 900), děti 700 korun (eshop od 644 korun)
Parkování: zdarma
Zahájení sezony: víkend 16. - 17. prosince s ČT Sport na vrchol
Web: mujkralicak.cz

Areál Kouty

Lyžařský areál v Loučné nad Desnou – Koutech patří mezi největší v Jeseníkách. Zároveň je východištěm pro exkurze na přečerpávací vodní elektrárnu Dlouhé Stráně. V letošní zimní sezoně má jen drobnější novinky.

Areál Kouty.Areál Kouty.Zdroj: Deník/Petr Krňávek„Trochu jsme terénně upravili sjezdovky, aby byly nástupy a výstupy na vlecích komfortnější. Zintenzivnili jsme zasněžování, rozšířili jsme nabídku nákupu skipasů on-line,“ shrnul vedoucí areálu Petr Marek.

Areál nezdražuje, ceny v nadcházející sezoně budou obdobné jako loni.

Sjezdovky + vleky: 11,5 kilometru sjezdovek, 1 lanovka, 3 vleky
Cena celodenního skipasu v hlavní sezoně: dospělí 950 korun (eshop 855 korun), děti 860 korun (eshop 774 korun)
Parkování: v zimní sezoně zdarma
Zahájení sezony: sobota 9. prosince
Web: kouty.cz

Skiareál Červenohorské sedlo

Tradiční areál na rozhraní okresů Šumperk a Jeseník s dobrou dopravní dostupností z moravské i slezské strany hor patří vedle Bonery na Ramzové a Ovčárny k nejvýše položeným střediskům v Jeseníkách.

Lyžařský areál na Červenohorském sedle.Lyžařský areál na Červenohorském sedle.Zdroj: Deník/Petr KrňávekAreál dělí na dvě poloviny horské sedlo, přičemž lanová dráha a jeden z vleků dosahuje až k 1164 metrů vysokému vrcholu Velkého Klínovce.

„Největší letošní novinkou bude, že nezdražíme. Rozhodli jsme se ceny udržet na úrovni loňského roku,“ řekl vedoucí areálu Martin Dubský.

Sjezdovky + vleky: 6 kilometrů sjezdovek, 1 lanovka, 7 vleků
Cena celodenního skipasu v hlavní sezoně: dospělí 750 korun, děti 550 korun
Parkování: pro sjezdové lyžaře v ceně
Zahájení sezony: pátek 8. prosince
Web: cervenohorskesedlo.eu

Ski Arena Karlov

Středisko v Karlově pod Pradědem je největší na bruntálské straně Jeseníků. Provoz zahájilo v pátek 1. prosince. „Začínáme překvapivě o týden dřív, než jsme sami plánovali,“ okomentovala start sezony Anna Vymazalová ze Ski Areny Karlov.

Lyžaři mohou využít jednotný skipas pro celé údolí Karlova pod Pradědem včetně ski areálu Čerťák v Horním Václavově.

SkiArena Karlov.SkiArena Karlov.Zdroj: SkiArena Karlov, se souhlasemPo delší odmlce areál připravuje do provozu černou a červenou sjezdovku Klobouk s certifikací FIS. „Svými parametry se rovná krásným ‚střechám‘ Dachsteinu. Kopec s pistou, která vydrží až do odpoledních hodin. Pokud sněhové podmínky dovolí, bude při sjezdové trati Roháč připraven skicross,“ doplnila Anna Vymazalová.

Karlovská Ski Arena plánuje na začátek sezony několik akcí. Už na sobotu 2. prosince od 13 hodin v restauraci U Ježka mikulášské tvořivé dílny se zdobením perníčků a vánočního stromu. Oficiální zahájení sezony se uskuteční v sobotu 9. prosince. Na parkovišti pod lanovkou KarlovSki Express vystoupí kapela O5 a Radeček.

Sjezdovky + vleky: 12 kilometrů sjezdovek, 4 lanovky, 3 vleky
Cena celodenního skipasu v hlavní sezoně: dospělí 800 korun (760 korun on-line), děti 600 korun (570 korun on-line)
Parkování: zdarma
Zahájení sezony: pátek 1. prosince
Web: skikarlov.cz

Ski areál Kopřivná

Podle vedení resortu v Malé Morávce vypadá letošní sezona na sezonu snů, nikdo nepamatuje tak dokonalé podmínky na začátku prosince. „To se nám Paní zima všem omlouvá za loňské naschvály s počasím, omluva se přijímá“, zažertoval uprostřed krásně zasněžených Jeseníků Jan Ležatka, obchodní ředitel resortu. 
Ski areál zahájí každodenní provoz v pátek 8. prosince večerním lyžováním. Kopřivná sází na nejmodernější technologie a vedle zavedení služby PhoneTicket, která měla loni světovou premiéru právě v resortu Kopřivná, byl zaveden do praxe i moderní dynamický nákupní systém skipasů.

Den na lyžích s Moravskoslezským krajem ve skli areálu Kopřivná v Jeseníkách, 11. února 2023Den na lyžích s Moravskoslezským krajem ve skli areálu Kopřivná v Jeseníkách, 11. února 2023Zdroj: Deník/František Kuba„Návštěvníci se přes e-shop a PhoneTicket dokážou dostat na velmi zajímavé ceny, třeba celodenní skipas pro dospělého si mohou zakoupit i za méně než 520 korun, což je ještě méně než loni,“ láká Libor Petrů, provozní šéf ski areálu.

Letošní největší novinkou je zavedení celosezonního skipasu, a to včetně každodenních večerních lyžování. Resort také pokročil s budováním Fajn parku pro děti. Letos v zimě už bude v provozu jeho nová zóna hlavně na bobování s pohyblivým pásem a nafukovací trampolínou, začátečníci pak dostali i zcela nový pohyblivý pás do lyžařské školy.
 
Lyžaři jistě ocení vylepšení profilu sjezdovek, nemalé investice do posíleného osvětlení a třeba i nový pick up box, který dovede vydávat i on-line nakoupené skipasy. Celkem resort do investic a přípravy areálu na zimní sezonu včetně servisních činností na všech zařízeních investoval zhruba 13 milionů korun.

Sjezdovky + vleky: 2,3 kilometru sjezdovek, 1 lanovka, 1 vlek
Cena celodenního skipasu v hlavní sezoně: dospělí 870 korun (818 korun e-shop), děti 640 korun (608 korun e-shop)
Parkování: zdarma
Zahájení sezony: pátek 8. prosince
Web: koprivna.cz