Škála lavinového nebezpečí je pětistupňová. Třetí stupeň hodnotí riziko jako značné. Je varováním, že k uvolnění laviny může dojít na strmých svazích už při malém zatížení, třeba jediným lyžařem. Někdy se dokonce mohou laviny dát do pohybu i samovolně, jak k tomu došlo v neděli. Proto by se lidé neměli pohybovat tam, kde mají svahy větší sklon než 35 stupňů.
Lavinové riziko zvyšuje nebo snižuje kromě sklonu ještě celá řada dalších faktorů, především množství dřevin, povětrnostní podmínky a různé vlastnosti vrstev sněhového profilu.
Jen po vyznačených trasách
O stabilitě sněhu i o bezpečných a nebezpečných trasách se turisté dozvědí prostřednictvím lavinových předpovědí Horské služby.
„Při stupni tři rozhodně nedoporučujeme pohyb v rizikových oblastech ve volném terénu. Běžkaři by se měli pohybovat pouze po vyznačených cestách. Pokud lyžaři a turisté dodrží bezpečnostní opatření, neměli by se dostat do nebezpečných lokalit," řekl Michal Klimeš, náčelník Horské služby Jeseníky.
Naposledy se lavina utrhla v neděli
Třetí stupeň platil i v neděli, když došlo ve Velkém Kotli k uvolnění středně velké deskové laviny.
Masa sněhu široká na sto třicet metrů spadla do údolí po svahu, který měl sklon 32 až 48 stupňů. Urazila 150 metrů. Podle znalců lavin z Horské služby utržení laviny způsobila asi třícentimetrová nestabilní vrstva ve sněhovém profilu. Na ni vítr navál na 40 centimetrů zlomkového sněhu. Velkým štěstím bylo, že se na nebezpečném místě nepohybovali lidé.
Horská služba vyhlásila třetí stupeň značného lavinového nebezpečí v lokalitách Malý Kotel, Sviní Žleb a nadále platí i pro oblast Velkého Kotle. O aktuální situaci informuje na svém webu.
Pětibodová škála lavinového rizika
Rozdělení pěti lavinových stupňů se používá od roku 1993 a platí po celé Evropě. Kritický je zejména střední stupeň číslo tři, při kterém dochází k většině lavinových nehod, protože ho turisté podceňují.
1. stupeň lavinového nebezpečí - nízké
Sněhová pokrývka je pevná a stabilní. K uvolnění laviny dochází jen ojediněle ve velmi strmém extrémním terénu. Je možné uvolnění malých lavin nebo splazů, které se většinou zastaví ještě na svahu. Je označen zelenou barvou.
2. stupeň lavinového nebezpečí - mírné
Na strmých svazích může být sněhová pokrývka lehce nestabilní. Při větším zatížení může dojít k uvolnění lavin spíše menších, které se většinou zastaví ještě na svahu. Lyžaři a turisté by se měli vyhýbat strmým svahům nad 35 stupňů. Druhý stupeň je značen barvou žlutou. Aktuálně druhý stupeň hrozí v jesenické oblasti Sněžné Kotliny.
3. stupeň lavinového nebezpečí - značné
Na mnoha strmých svazích je sněhová vrstva středně až slabě stabilní. Stačí malé zatížení a může se uvolnit lavina střední a výjimečně i větší, která se obvykle zastaví až v dolní části svahu. Tady už záchranáři horské služby vyžadují velkou opatrnost.
Do terénu by měli vyrazit jen lidé s výbornou znalostí lavinové problematiky. Výslovně se zakazuje vstup na svahy o náklonu víc jak 35 stupňů. Právě oranžovou barvou jsou teď označeny vysokohorské oblasti Velký Kotel, Malý Kotel a Sviní Žleb.
4. stupeň lavinového nebezpečí - akutní situace
Čtvrtý stupeň se v České republice vyskytuje spíše ojediněle. Znamená, že kdykoliv se lavina může utrhnout i samovolně a při pádu dosahuje až na dno údolí. Možnosti túr jsou v tomto případě silně omezené. Doporučuje se zvýšená opatrnost už na svazích nad 25 stupňů.
„V minulosti se občas stalo, že ve vysokohorských oblastech České republiky vyhlásili čtvrtý stupeň. To se může stát pouze v období, kdy napadne opravdu velké množství sněhu," sdělil Michal Klimeš, náčelník Horské služby Jeseníky.
5. stupeň lavinového nebezpečí - katastrofická situace
Sněhová vrstva je celoplošně velmi nestabilní. K nebezpečným sesuvům sněhu může dojít i v mírně svažitém terénu. „Pátý stupeň u nás v České republice nevyhlašujeme. Při tomto stupni jsou totiž ohroženy i obytné domy a vesnice, ale u nás v tak nebezpečných lokalitách zástavbu nemáme," dodal Klimeš.
Rok 2010: poslední úmrtí pod lavinou
Sesun laviny se stal osudným pro skialpinistu, který v roce 2010 přišel ve Velkém Kotli o život. To bylo v Jeseníkách zatím poslední úmrtí způsobené při zasypání oběti těžkým sněhem. „Sjel ze svahu společně s lavinou a byl mrtvý dřív než jsme ho našli. Během pádu utrpěl těžká a četná zranění neslučitelná se životem," vzpomínal na tragédii Michal Klimeš.