Laviny v Národní přírodní rezervaci Praděd udržují rozmanitější přírodu. Vytvářejí mozaiku stanovišť, která je domovem mnoha druhů rostlin a živočichů. Během března sjely ve Velké kotlině už tři a pravděpodobně nejsou v této sezoně poslední.

V letošním roce ve Velké kotlině spadly takzvané základové laviny, kdy po povrchu části svahu sjede celá vrstva sněhu. Ve Velké kotlině se tento typ lavin objevuje pravidelně, většinou ale až koncem března nebo v dubnu. Laviny ve Velké kotlině přirozeně udržují cenné bezlesí.

„Strhávají s sebou velké množství hlíny a humusu. Na lavinových drahách tak vznikají narušená místa, která jsou důležitá pro růst mnoha konkurenčně slabších druhů rostlin. Humus se pak ukládá na dně Velké kotliny, a hnojí tak na živiny náročné vysokobylinné a kapradinové nivy. Svým pravidelným působením navíc laviny udržují bezlesí i v nadmořské výšce, kde by za normálních okolností ještě rostl les,“ vysvětlil Radek Štencl z Agentury ochrany přírody a krajiny.

close Neukázněný návštěvník pohybující se v lavinovém území Národní přírodně rezervace Praděd. info Zdroj: Marcel Dvorský, se souhlasem zoom_in Neukázněný návštěvník pohybující se v lavinovém území Národní přírodně rezervace Praděd.

Kvůli obnově přirozené dynamiky lavin Agentura v roce 2021 vyřezala pás borovice kleče nad Velkou kotlinou.

Ta tu byla v minulosti vysazena proto, aby pádu lavin zabránila. Kvůli zdejší jedinečné přírodě je však do těchto míst dlouhodobě zakázán vstup a laviny by tedy neměly nikoho ohrozit.

Lavinu mohou svým pohybem uvolnit skialpinisté nebo snowbordisté. Jejich počet ve Velkém kotli skokově narostl v roce 2021, kdy byly kvůli koronavirovým omezením zastaveny na českých horách lanovky a vleky a na hory nebylo možné vyjíždět ani do zahraničí.

Právě v tomto roce se ve Velkém kotli odehrála zatím poslední tragédie. V lednu pod lavinou jeden ze skialpinistů zemřel.

„Naši strážci přírody návštěvníky rezervace stále upozorňují na nebezpečí, která jim při pohybu v lavinovém území hrozí. Do těchto míst národní přírodní rezervace je mimo vyznačené turistické trasy navíc vstup zakázán a pokuty za porušení jsou vysoké. I letos v březnu jsme tu už jednu udělili,“ doplnil Vít Slezák z Agentury ochrany přírody a krajiny.

Lavinové dráhy jsou přitom dobře vidět z jedné z dolních zastávek naučné stezky Velkou kotlinou.

Největší lavina za poslední desetiletí spadla ve Velkém kotli v lednu 2019. Tvořilo ji šedesát tisíc metrů krychlových materiálu. Urazila tehdy šest set metrů dlouhou dráhu.