Nejvyhledávanějším místem pro přírodní koupání je patrně Slezská Harta, největší moravskoslezská přehrada (870 hektarů), lidé se z břehů mohou kochat pohledem na vztyčené vlnící se hřebeny Jeseníků. Na vrchol Pradědu je to odtud třicet kilometrů. Nejdostupnější jsou pláže u Leskovce nad Moravicí, v Razové, Roudně a Nové Pláni, zájemci si ale mohou najít na březích i osamělé místečko sami pro sebe. Slezská Harta ale nabízí mnohem více, zájemci si mohou přehradu prohlédnout i z paluby lodi.

Plavci a sportovními potápěči je velice vyhledávaný zatopený břidlicový lom ve Svobodných Heřmanicích. Koupání v zatopeném lomu či v rybníce si mohou lidé užít v Břidličné, pěkné rybníčky s plážemi najdou turisté i v Rýmařově či v nedalekém Tvrdkově. Ve Vrbně pod Pradědem je sice kdysi oblíbené koupaliště mimo provoz, ale jsou tu nedávno vybudované biorybníčky.

Další koupaliště najdou lidé v Bruntále. Kdo by si chtěl užít termálního koupaliště, musí vážit cestu přes hřebeny Jeseníků až do Velkých Losin. Za nepříznivého počasí si mohou lidé zaplavat na krytém bazénu v Břidličné nebo si zajít do malého aquacentra v Rýmařově kde najdou bazén s protiproudem, whirlpool, perličkovou lázeň, saunu či horkou páru. Jedinečnou relaxaci nabízí bazén v Karlově Studánce. Za návštěvu stojí nové Wellness centrum v Bruntále s řadou atrakcí a masážních prvků.