Jako první požádala v sobotu 4. února o půl šesté ráno horské záchranáře o spolupráci Policie ČR. V oblasti Dolní Moravice odešla dvacetiletá žena z lovecké chaty s tím, že se chce dostat do vesnice. Venku v tu chvíli zuřila vichřice s hustým sněžením, pobyt v lese byl kvůli padajícím stromů a větvím nebezpečný a pocitová teplota klesala k minus dvaceti stupňům Celsia.

„Dívka ztratila orientaci, prochladla a pohyb v terénu ji vyčerpal. Kontaktovala proto Policii ČR s tím, že přesně neví, kde je, a že potřebuje pomoci. Mimo policistů vyrazila do terénu i dvoučlenná hlídka horských záchranářů z Karlova pod Pradědem. Pátraní jim komplikovaly padající stromy a velmi husté sněžení,“ popsal zasahující člen Horské služby Martin Chalupa.

Dívka naštěstí narazila na silnici, kde ji nalezli policisté a postarali se o její bezpečnost.

Vyčerpaní muži nemohli dál

Během dopoledne se na tísňovou linku Horské služby 1210 ozval muž, který bivakoval mezi Jelení studánkou a bývalou chatou Alfrédka. Při zpáteční cestě zpět se chůzí v hlubokém sněhu vyčerpal natolik, že nebyl schopen pokračovat dál.

„Cesta k němu byla velmi komplikovaná, protože jsme museli řešit spousty popadaných stromů. Naštěstí na pána narazila skupina skialpinistů, kteří mu poskytli tepelný komfort a prošlapávali mu cestu, aby se tolik nepropadal do sněhu a celkově mu pomohli. Tím nám zkrátili cestu. Následně jsme se potkali a odvezli jsme ho na chatu Skřítek,“ řekl zasahují člen Horské služby Roman Zajíc.

V sobotu odpoledne se podobný zásah odehrál mezi Videlským sedlem a Švýcárnou. Dvojice skialpinistů neodhadla náročnost túry. Muži došly kvůli hlubokému sněhu síly. 

„Opět bychom chtěli pochválit turisty za dobré vyhodnocení situace. Nenechali ji dojít do extrému a zavolali si pomoc. Ze shora k nim vyrazila hlídka na skútru se saněmi, ze zdola autem po silnici. K muži jsme se nakonec museli dostat na lyžích se saněmi, protože na skútru už to nešlo. Společnými silami jsme ho pak transportovali na saních na parkoviště u Videlského sedla,“ popsal člen Horské služby Ondřej Škovránek. Díky rychlé reakci skialpinistů se podařilo dokončit zásah ještě za světla.

Zlomený kotník v odlehlé části hor

V sobotu pozdě večer pak ještě přišla žádost o pomoc u muže středního věku se zlomeným kotníkem v lokalitě Pásma Orlíku mezi Vrbnem pod Pradědem a Jeseníkem. Jde o velmi odlehlou část Jeseníků, takže na místo vyrazili čtyři záchranáři z Červenohorského sedla, dva z Karlova a tři z Ovčárny.

„Vyrazili jsme zároveň z několika směrů, protože nebylo jasné, kudy se nám tam podaří vůbec dostat. Záchranáři museli takzvaně po svých na skialpech s kanadskými saněmi za sebou. Když jsme muže našli, na místě jsme ho ošetřili a transportovali k vozu zdravotnické záchranné služby, který na nás čekal v lokalitě Bílého potoka. Tam mu zdravotničtí záchranáři poskytli další ošetření a odvezli do nemocnice. Zásah skončil až pozdě v noci,“ uzavřel náročnou sobotu dispečer Horské služby Jakub Fabián.

Náčelník Horské služby Jeseníky apeluje na širokou veřejnost, aby věnovala pozornost varovným výstrahám meteorologů i horských záchranářů. 

„Bohužel ne všechny záchranné akce končí tak dobře, jako ty o uplynulém víkendu. V případě extrémního počasí je na místě, aby návštěvníci hor zvážili plánování túr. I když je pohyb na čerstvém vzduchu zdravý, někdy může být prospěšnější zůstat doma a nevystavovat ohrožení sebe a následně ani záchranáře,“ uvedl Vítězslav Kaller.