Borůvčí bez plodů si všiml pan František, který před dvěma týdny strávil víkend na lovecké chatě nedaleko Vozky. „Za ty dva dny jsme nachodili kilometrů docela dost. Až na jediné místo jsem nikde neviděl, že by mělo borůvčí nasazené plody. Překvapilo mě, jak je to špatné,“ řekl.

Dojem náhodného turisty potvrdil Kamil Holub, který v Jeseníkách borůvky příležitostně sbírá. „Obešel jsem asi čtyřicetikilometrovou túru a všechno je pomrzlé. Bude to bída. Samozřejmě jsou lokality, kde nějaké borůvky jsou, ale je to zanedbatelné množství. Loni byla nejhorší sezona za třicet let, ale ta letošní ji myslím překoná,“ zhodnotil.

Borůvčí kvete hned poté, co roztaje sníh. Borůvky podobně jako jiné ovoce zničily letošní silné jarní mrazy. „Letos bylo všechno špatně. Bylo málo sněhu, borůvky začaly kvést a mrazy přišly právě v době, kdy kvetly. Borůvčí teď vypadá jako v říjnu,“ posteskl si Kamil Holub.

Drobné modré kuličky jsou ústřední surovinou Borůvkových hodů, které se každoročně konají v Malé Morávce. „Naposledy jsem borůvky viděl snad v březnu nebo v dubnu, když kvetly, bylo to extrémně brzo. První sběrači se obvykle objevují během tří nebo čtyř týdnů, nedokážu říct, jestli to letos bude dříve, nebo později,“ poznamenal za pořadatele Borůvkových hodů Boris Keka.

Letošní ročník se v Malé Morávce, Karlově pod Pradědem a okolí bude konat 17. až 18. srpna. Ani případná neúroda akci neohrozí. „Na Borůvkové hody by případný nedostatek borůvek neměl mít zásadní vliv. Prodejci si nějaké seženou, stejně tak restaurace, aby mohly nabízet borůvkové knedlíky,“ dodal Boris Keka.