Ve dnech 28. ledna až 2. února se zde Winter Survival 2024 uskuteční jako 27. ročník otevřeného mezinárodního mistrovství Armády České republiky v zimním přírodním víceboji.

Winter Survival ověřuje, zda voják ovládá vše, co potřebuje k přežití a nasazení v zimních podmínkách. Disciplíny nutí závodníky k vlastní volbě a kreativitě. Každý musí vystačit pouze s vlastními silami a s prostředky, které nese na zádech.

Mezinárodní armádní přebor v zimním přírodním víceboji s názvem Winter Survival 2020, 29. ledna 2020 v Karlové Studánce.
OBRAZEM: Winter Survival: Zimní přežívání, odhodlaní pokračují i mimo bodování!

Jeho specifikem je je i extrémní psychická zátěž. "To vše z armádního survivalu činí unikátní závod nemající ve světě obdoby. Například rakouští horští myslivci, pravidelní a velmi dobří účastníci závodu, kteří doma suplují i horskou službu, otevřeně přiznali, že se s něčím podobným dosud nesetkali. Soutěž je tedy mezi zahraničními účastníky, kteří do Jeseníků pravidelně přijíždějí z Belgie, Německa, Polska, Rakouska a Slovenska, vysoce hodnocena," informují organizátoři závodu.

Winter Survival 2020 v okolí Karlovy StudánkyWinter Survival 2020 v okolí Karlovy StudánkyZdroj: Deník / Lukáš KaboňZávod je výběrový, takže do Jeseníků nemůže přijet nikdo, kdo by detailně neznal problematiku přežití, vojenského lezení v podmínkách sněhu a ledu nebo práci s mapou. Do značné míry je kladeno rovnítko mezi úrovní výcviku a obtížností závodu.

"Ta se postupně zvyšovala až do jakéhosi vyvrcholení v letech 2002 až 2005, kdy gradovala vzhledem ke zkušenostem družstev. Winter Survival je dnes do jisté míry zrcadlem přípravy a výcviku jednotek. Účastníky motivuje k individuální a společné přípravě," vysvětlují organizátoři, proč má Winter Survival takové renomé.

Vojáci budou cvičit v okolí Vrbna

Část závodu proběhne také v okolí Vrbna pod Pradědem, takže místní i návštěvníci Jeseníků musí počítat se zvýšeným pohybem vojenské techniky a závodníků na silnicích, ale i ve volné přírodě a v okolních lesích.

V minulých ročnících vojáci například sjížděli na lyžích po vrbenské sjezdovce, stříleli na myslivecké střelnici v Mnichově nebo na Drakově. Plnili soutěžní úkoly také při zdolávání řeky Opavy mezi Vrbnem a Karlovicemi nebo na Bílém Potoku.

Mezinárodní armádní přebor v zimním přírodním víceboji s názvem Winter Survival 2020, 29. ledna 2020 v Karlové Studánce.
Pot a dřina v Jeseníkách. Závod přežití Winter Survival 2020 zná své vítěze

Na skalách okolo Vrbna absolvovali lezecké disciplíny. Soutěžící týmy se pohybují pěšky nebo na lyžích či sněžnicích, další vojenský personál se přepravuje auty. V některých lokalitách tak může být rušno.

Drsné Jeseníky

Během čtyř soutěžních dnů v rámci mnohakilometrových přesunů budou tříčlenné vojenské hlídky zdolávat skalní stěny, překonávat vodní toky a říční rokle. Ideální přírodní podmínky poskytují právě Jeseníky, které umí být v zimě pěkně drsné i pro ty nejlepší vojáky - závodníky.

Letos vojáci ve Vrbně absolvují biatlon a měřené sjezdy na lyžích. Budou poskytovat první pomoc a transportovat zraněného, čeká je střelba z armádních zbraní a hod granátem na cíl, dvě noci stráví ve volné přírodě a budou plnit další praktické úkoly spojené se zkouškou psychické odolnosti a s přežitím v zimním prostředí hor.

Celková délka přesunů na lyžích s veškerou výbavou pro přežití bude přes 80 kilometrů.