Tříčlenné vojenské týmy musely během čtyř soutěžních dnů urazit téměř sto kilometrů horským terénem, nést si veškeré vybavení na zádech, spát v zimní přírodě a plnit náročné úkoly.

Sto kilometrů v horách s veškerou výbavou

Z 19 soutěžních družstev se v čele tabulky střídaly týmy 13. dělostřeleckého pluku Jince, Agentury logistiky Stará Boleslav a 53. pluku průzkumu a elektronického boje Opava, kterým šlapou na paty soutěžící vojáci Francie a Slovenska.Extrémní armádní závod Winter Survival 2024 v Jeseníkách  po čtyřech soutěžních dnech vstupuje do finále. Zdroj: David SkPod KYSIO AČRExtrémní armádní závod Winter Survival 2024 v Jeseníkách po čtyřech soutěžních dnech vstupuje do finále. Zdroj: David SkPod KYSIO AČRZdroj: David SkPod, KYSIO AČR

Oficiální výsledky potvrdí až závěrečný ceremoniál.

Survival znamená schopnost přežít. V případě vojáků to znamená orientovat se v neznámém terénu pomocí mapy a buzoly, pohybovat se zimní přírodou na lyžích i sněžnicích, překonávat skály i horské bystřiny horolezeckou technikou.

Hod nožem i sekerou a ošetřování zraněného

Navíc je čekala střelba z luků i z palných zbraní, hod nožem i sekerou, nebo simulované ošetřování a transport raněných.

Jde o disciplíny, které nutí závodníky k samostatnému rozhodování a kreativitě. Každý musí vystačit pouze s vlastními silami a s prostředky, které nese na zádech. Specifikem závodu je je extrémní fyzická i psychická zátěž.

"To vše z armádního survivalu činí unikátní závod nemající ve světě obdoby. Například rakouští horští myslivci, pravidelní a velmi dobří účastníci závodu, kteří doma suplují i horskou službu, otevřeně přiznali, že se s něčím podobným dosud nesetkali. Soutěž je tedy mezi zahraničními účastníky, kteří do Jeseníků pravidelně přijíždějí z Belgie, Německa, Polska, Rakouska a Slovenska, vysoce hodnocena," informují organizátoři závodu na webu Univerzity obrany.

Extrémní armádní závod Winter Survival 2024 v Jeseníkách  po čtyřech soutěžních dnech vstupuje do finále. Zdroj: David SkPod KYSIO AČRExtrémní armádní závod Winter Survival 2024 v Jeseníkách po čtyřech soutěžních dnech vstupuje do finále. Zdroj: David SkPod KYSIO AČRZdroj: David SkPod, KYSIO AČRLetošního ročníku extrémně obtížného závodu v pohoří Hrubého Jeseníku se vedle příslušníků české armády zúčastnili vojáci z Belgie, Francie, Litvy, Polska, Rakouska, Slovenska a Slovinska. Z Armády ČR byla na mistrovství nominována družstva pozemních sil, vzdušných sil, Univerzity obrany, Vojenské policie, Agentury logistiky a Aktivní zálohy Krajského vojenského velitelství Brno.

V náročném klání nakonec zvítězili vojáci z 13. dělostřeleckého pluku z Jinců na Příbramsku. Těsně porazili tým logistů ze Staré Boleslavi. Na třetím místě skončil 53. pluk průzkumu a elektornického boje z Opavy.