Pohádky děda Praděda jsou projektem Sdružení měst a obcí Jesenicka, které se přes dětského diváka snaží propagovat Jesenicko. „Jsem rád, že první díly vznikly. Zřejmě získáme další čtyři miliony korun. Máme naději, že se v letošním roce natočí většina dílů, ne-li všechny,“ řekl starosta Jeseníku Petr Procházka, který si v obou dílech zahrál spolu s dalšími kolegy jednoho z hodných obrů.

O pohádkách z Jesenicka se mluví už šest let. Natáčení od počátku provázejí finanční těžkosti. Obcím se nedařilo získat potřebnou šestimilionovou dotaci. První milion korun uvolnil až Olomoucký kraj. „Kraj byl nejdůležitějším sponzorem a je připraven s námi dále spolupracovat,“ potvrdil starosta Lipové Lázní a předseda Sdružení měst a obcí Jesenicka Lubomír Žmolík. I on si vyzkoušel roli obra v pohádce, kde hlavními hvězdami byla Nina Divíšková v roli Venušánka a její manžel Jan Kačer jako vládce hor Praděd.

Na natáčení vzpomíná Lubomír Žmolík i po několika měsících. „Měli jsme jen malé roličky, ale natáčení trvalo tři hodiny, byla nám zima a na skále jsme za tu dobu vystáli důlek,“ smál se Žmolík.

(dk)