Třináct úrazů ošetřovali na horách za celý minulý týden členové Horské služby Jeseníky. Počet úrazů se zdá vysoký, avšak náčelník horských záchranářů si to nemyslí: „Úrazů je spíše málo, řekl bych, že tak polovina, než kolik se jich událo ve stejnou dobu vloni. Svůj podíl na tom má i nízká návštěvnost Jeseníků turisty.“ Vesměs se jednalo o typicky lyžařské úrazy jako pohmožděniny a zlomeniny. Letecky do špitálu nikdo tentokrát nemusel.

I přes nedostatek sněhu turisté na hory přijeli. Jen v nižším počtu, jelikož ne všude se o víkendu lyžovalo.
„Mohlo by být více sněhu, to je v současnosti hlavní potíž celých Jeseníků,“ posteskl si Michal Klimeš. Neměl však na mysli Karlov pod Pradědem, kde nyní jede hned sedm vleků.

Tatínci chodili s malými dětmi, maminky chystaly večeře.

„Letos je to bída, počasí si s námi pohrává. Na Vánoce jsme skoro vždycky už měli přírodní sníh. Naštěstí za přírodu pracují děla. I na Štědrý den jsme jezdili až do pěti odpoledne. Přišli hlavně tatínci s malými dětmi, zatímco maminky doma chystaly večeři a dárky,“ řekl majitel areálu Rostislav Procházka. Doufal, že na Vánoce vyznačí stopovačem i běžecké okruhy nad Brannou, ale na loukách není ani vločka.

Bez umělého zasněžování letos nemá zatím nikdo šanci. Na Červenohorském sedle stojí vleky od 23. prosince. „Ještě minulé pondělí tu byla nádherná zimní scenérie s teplotou mínus devatenáct a s 25 centimetry sněhu. Pak během dvou dnů přišla radikální obleva. Teplota stoupla o dvacet stupňů. Všechno máme dokonale připravené včetně nového odbavovacího systému, a přitom sedíme doma,“ řekla Marcela Sedláčková ze Skiklubu Šumperk.

Běžkařům nezbývá než hodit lyže na ramena a jít pěšky.

Ani pro běžkaře není situace o nic lepší. Hřebenové túry z Červenohorského sedla na Šerák i na opačnou stranu na Švýcárnu Horská služba vůbec nedoporučuje. Terén je životu nebezpečný, zůstaly na něm ledové ostrůvky, na mnoha místech by lyžaři museli běžky přenášet. Obdobně to vypadá i na trase z Ovčárny na Švýcárnu, kde ještě ani nebylo možné ošetřit stopu rolbou. Neprůjezdná je také oblíbená trasa z Petříkova na Paprsek. Terén je vhodný jen na pěší turistiku.

Na Pradědu vleky stojí, protože sněhová pokrývka ještě není dostatečně vysoká. Mimo provoz je i Ostružná a areál Miroslav v Lipové-lázních. Omezeně se lyžuje na Ramzové a na Přemyslově. V téměř plném provozu je Karlov, Klepáčov, Filipovice i areál ve Zlatých Horách a v Dolní Moravě.


Karel Janeček, někdo