Čip je zdarma. Chovatelé zaplatí u veterináře pouze zákrok, kterým čip vpraví jehlou pejskům pod kůži. Aplikace čipu a založení takto označeného zvířete do elektronického systému vyjde na dvě stě korun. „Čipy aplikujeme psům pod kůží jehlou, není třeba se ničeho bát. Zákrok trvá necelých dvacet vteřin, dodnes se čipování obešlo bez jakýchkoliv komplikací,“ řekl veterinář Aleš Jurovic. Lidé chodí psy čipovat průběžně, žádné fronty se proto netvoří.

Jehla s čipem je o něco silnější než ta klasická, ale i nejmenší pejsek zákrok snese. Pokud není pes hysterický, ani si zákroku mnohdy nevšimne. Někdy hůř snášejí zákrok majitelé, než samotní psi. „Čipem označený pes se pozná lehce čtečkou, která ukáže evidenční číslo psa. Díky tomu je lehce dohledatelný majitel, například když se zvíře ztratí,“ uvedl Aleš Jurovic. K čipu patří také speciální kartička, kterou se mohou majitelé psů prokazovat.

„Zároveň lidem vypisujeme tabulku, která je dokladem o čipování psa. Tu samou tabulku posíláme na městský úřad. To znamená, že lidé nemusí chodit na radnici osobně oznamovat, že svého psa už očipovali,“ sdělil Jurovic, podle jehož názoru by se lidé měli chovat ke zvířatům, která si pořídili podobně, jako ke svým dětem. Měli by mít ke zvířatům po celý život stejnou odpovědnost, a i k té má čipování nabádat.

Kdo rád cestuje, může čipovaného psa vést nejen v evidenci města, ale i v evidenci celostátní. „Existují stránky www.backhome.cz, což je vlastně bezplatný registr zvířat,“ potvrdil Jurovic. Na stránkách stačí vyplnit jednoduchý formulář, podle zavedených údajů se poté dá zaběhnuté zvíře najít všude v republice. Existují i další podobné databáze, ty už jsou ale zpoplatněné. Vesměs je provozují výrobci čipů a registrační poplatek se pohybuje do dvou set korun.

„Od července bude jediným prokazatelným označením psa pro cesty do zahraničí právě čipován, a navíc musí mít pas Evropské unie. Dříve platné tetování psů už platné po tomto datu při cestách do ciziny nebude,“ upozornil veterinář. Doplnil, že na čipování mají lidé čas půl roku od zavedení nové městské vyhlášky 1. dubna, tedy do 1. října.