„Koncentrace olova z potrubí v pitné vodě není tak vysoká, aby něco udělala dospělému. Problém však nastává u dětí a plodů, které jsou ještě v těle matky. Olovo totiž působí na nervový systém, což může v pozdějším věku vést ke snížené inteligenci nebo poruše chování.

Čím je dítě menší, tím je riziko větší,“ vysvětluje František Kožíšek ze Státního zdravotního ústavu. Sto mikrogramů olova v litru krve dítěte snižuje IQ o jeden až tři body.

Dotace až deset tisíc na domácnost

Obsah olova v litru pitné vody může být maximálně 10 mikrogramů. Protože byl v minulosti limit vyšší, je termínem, do kterého by současnou hodnotu měla splnit pitná voda ve všech českých domácnostech, listopad 2013.

„Odhadujeme, že asi pět procent domů v Česku ještě může mít olověné trubky. To ale nutně neznamená, že se olovo dostává do vody – trubky totiž mohou být pokryty vrstvou vodního kamene, takže ke kontaminaci nedochází,“ dodává František Kožíšek.

Pokud množství olova přesahuje limit, což zjistíte tak, že si necháte udělat rozbor pitné vody, máte nárok na příspěvek na výměnu potrubí. S žádostí o dotaci si však musíte pospíšit. Podat ji na ministerstvu pro místní rozvoj je možné jen do 28. února. Každý byt v domě se starým olověným potrubím má nárok na příspěvek až na deset tisíc korun. Zažádat o dotaci by měl majitel domu.

„Program majitelům domů ve starší zástavbě umožňuje zvýšit kvalitu bydlení. Dotace se poskytuje od roku 2005 a zatím bylo rozděleno 71 milionů korun. Ročně se rozdělovaná částka pohybovala od 3 do 26 milionů korun. Pro letošní rok se počítá s částkou asi 10 až 15 milionů korun,“ říká Jana Jabůrková z tiskového oddělení ministerstva.

Výskyt olova v pitné vodě
Z téměř 40 tisíc vzorků vody testované v Česku od roku 1994 do roku 2006, přesahovalo limit 10 mikrogramů olova na litr 3, 25 procent případů.
0,9 procent pak obsahovalo více než 25 mikrogramů na litr.
Zdroj: SZÚ