Tomáš Graumann je jedno z 669 takzvaných Wintonových dětí. Za svůj život vděčí odvaze, předvídavosti a organizačnímu talentu britského diplomata Nicholase Wintona, který hned po Mnichovu v roce 1938 pochopil, co hrozí českým Židům, pokud zůstanou doma.

Tomáš Graumann patří mezi třináct Wintonových dětí, které se po válce vrátily do rodného Československa. Do Krnova zavítá i s manželkou v rámci svého přednáškového turné. Kromě přednášek po školách se bude konat také beseda pro veřejnost a to v sobotu 20. února v 17 hodin v evangelickém kostele na Husově náměstí.

Před sedmdesáti jedna lety se měl vydat z Prahy do Londýna vlak s 251 židovskými dětmi. Kvůli vypuknutí druhé světové války byl odjezd vlaku zrušen a už bylo jasné, že tyto děti vyhlazovacím táborům neuniknou. Tento transport se pokusil zorganizovat Nicholas Winton, který už předtím ve speciálně vypravených vlacích úspěšně vyvezl 669 československých dětí z židovských rodin do Velké Británie.

Winton věděl, že Židé jsou v Československu přímo ohroženi na životech. Všechny děti přežily válku jen díky jeho pomoci. Žádný z jejich rodičů se konce války nedočkal.

Jako dítě žil na zámku

Tomáš Graumann se narodil se v roce 1931. Vyrůstal v sekulární židovské rodině. Jeho matka Franzi se s jeho otcem Františkem, obchodníkem s obuví, poměrně brzy rozvedla a vdala se za Julia Hochberga. Rodina žila na zámku v Těšanech. V srpnu 1939 Tomas odjel posledním vlakem Wintonových dětí do Velké Británie, kde jako jediný z rodiny válku přežil. Ve Skotsku, kde v té době pobýval, se stal křesťanem.

Od roku 1957 působil na různých misiích, například na filipínském ostrově Mandoro, kde se seznámil se svou americkou manželkou Caroline. Ta doprovodí Tomáše Graumanna na jeho cestě do Krnova. S roční přestávkou tam působil osm let. Většinu produktivního věku však Graumann strávil v USA, kde pracoval jako zdravotník.

V roce 1993 se vrátil do České republiky

Pomohl také několika rodinám emigrovat ze sovětského Ruska do USA. Od roku 1993 žije v České republice, pracuje jako lektor angličtiny na gymnáziu, pořádá přednášky pro školy zejména o Siru Nicholasovi Wintonovi. Tomas a Caroline mají čtyři děti. Nejprve adoptovali Timothyho a Lynette, nedlouho poté se jim narodil Daniel a posléze Paul. Mají také deset vnoučat.

Před deseti lety vznikl film Všichni moji blízcí, který měl nedávno reprízu také v televizi. Ukazuje situaci v české židovské rodině těsně po podepsání mnichovské dohody. Lékař v podání Josefa Abrháma je sice stále ještě vážený lékař, ale je stále očividnější, že bude brzy smeten přicházejícím nacismem.

On i všichni ostatní příbuzní jsou ztraceni, jako jediný má šanci na záchranu malý chlapec, který má šanci vlakem Nicholase Wintona v poslední chvíli vycestovat do Londýna. Síla filmového příběhu je umocněna naznačením tragické bezvýchodnosti situace prostřednictvím historických týdeníků a rozhlasových zpráv.