Ukrajinské partnery v Krnově čekala exkurze do Krnovských vodovodů a kanalizací a Technických služeb Krnov, aby se mohli inspirovat tím, jak u nás fungují městské společnosti.

„Program jsme připravili na základě naší srpnové návštěvy v Nadvirne. Ukrajinská strana se zajímala nejen o tradiční oblasti jako je školství, sport nebo kultura, ale také oblast ochrany životního prostředí, nakládání s odpady či ochrany historických památek a jejich využití. Jsou to stejné problémy, s nimiž jsme se potýkali my po roce 1990. Tehdy jsme také čerpali inspiraci u našich partnerů v Německu nebo ve Francii,“ řekla místostarostka Renata Ramazanová.

Zasazení stromu přátelství na náměstí Minoritů je už tradice, kterou absolvovala většina zahraničních partnerů Krnova. „Vysadili jsme tam už pěkných pár stromů jako zpečetění přátelství se zahraničními partnery, ale nikdo z nich k tomu nepřistupoval tak poctivě jako Ukrajinci.

Většinou se při té slavnosti jen symbolicky přihodí lopatka hlíny, ale kolegové z Ukrajiny se k tomu postavili jako pracanti a skuteční odborníci. Kořeny jedle pečlivě celé zaházeli, a ještě dlouho hlínu kolem ušlapávali a zalévali.

Bylo vidět, že jim opravdu záleželo na tom, aby se stromek ujal,“ vzpomíná na milé setkání starostka Krnova Alena Krušinová, která kromě městských společností a městského úřadu představila ukrajinským partnerům také některé krnovské restaurace.

„V Krnově do restaurací moc nechodím, takže to i pro mě samotnou byla zajímavá příležitost porovnat, jak fungují dnes. Někde bylo všechno při starém, některé restaurace se zlepšily, a jinde naopak. Například oproti předchozím zkušenostem tentokrát byla restaurace v hotelu Steiger zklamáním, protože jsme dlouho museli čekat na jídlo. Naopak velmi příjemně překvapila Koliba. Nejen tím, že tam výborně vaří, ale hlavně už dlouho jsem nezažila, aby majitel restaurace byl přímo na place, a chodil se ptát hostů jak jim chutnalo a jak jsou spokojeni,“ popsala další část programu starostka Krušinová.

„Podpisem smlouvy s Krnovem pokračujeme v rozvíjení spolupráce s Čechy a Poláky v rámci Evropy. Základní kameny spolupráce byly položeny před jedenácti lety v Prudniku. Přestože Polsko a Česká republika jsou o několik kroků před námi, máme mnoho společného a trápí nás stejné problémy,“ řekl předseda Nadvirnjanské okresní rady Vasyl Popovyč.

Jeho slova potvrdil i starosta Nadvirne Zinovij Andrijovyč: „Smlouva otevře další možnosti spolupráce mezi Nadvirnou, Krnovem a polským Prudnikem. Je dalším důležitým krokem k tomu, aby se Nadvirna stala součástí Evropy stejně jako Krnov a Prudnik.“ Až do první světové války byla Nadvirna stejně jako my součástí rakouskouherské monarchie.