"Přijďte si užít unikátní exponát - tekuté vidle. Jediné vidle, které si sami a dobrovolně vrazíte do krku. Pivovarský dům v Ostravě ho vaří jen dvakrát ročně jako svou vlajkovou loď, a to na na vidlikonoce a na Sv. Václava, patrona české země a pivovarníků. Výjimečně ho lze v Lichnově ochutnat u příležitosti 10 let existence Muzea vidlí," zvalo muzeum na Svatováclavské čepování.

Jan Gemela za vidločepem vyprávěl veselé historky o vidlích. Patří k nim také ta o sládkovi Pivovarského domu Ostrava Jiřím Štverkovi, který je prý tak líný, že se raději podepisuje J4, aby nemusel vypisovat všechna písmena ve jméně.

"Jisté je, že když J4 navařil vymazlený vídeňský ležák, označil sudy zkratkou VID LE. Když na výčepu v pivnici HobitClub došlo pivo, domlouvali se číšníci s výčepním, kdo půjde narazit další VID LE. Zaslechli to štamgasti a už se lokálem neslo: dám si další Vidle! Vídeňský ležák vaří spousta minipivovarů, ale tekuté Vidle jen jeden," připomenul legendu o zrození tekutých Vidlí Jan Gemela.

Zvěst o tom, že v Pivovarském domu Ostrava čepují Vidle, jako první donesl do Muzea vidlí lichnovský lufťák Martin Lička přezdívaný Satan. Jan Gemela se vydal informace o pivu Vidle ověřit, a tak se v roce 2014 zrodilo partnerství mezi sládkem J4 a Muzeem vidlí v Lichnově, které trvá dodnes.

Primátor Hřib a prezident Zeman

Kromě degustace tekutých Vidlí na návštěvníky muzea čekaly také komentované prohlídky a vidlácký sport. "Zatím nic moc. To primátor Hřib házel vidlemi daleko lépe," komentoval Jan Gemela chabé výkony začátečníků. O prázdninách totiž zavítal do Muzea vidlí pražský primátor Zdeněk Hřib a hrdě se přihlásil ke svému vidláctví. Ukázalo se, že je talentovaný vrhač vidlí i vyjednavač.

Vyjednal totiž v Lichnově pro všechny Pražany poloviční slevu na dobrovolné vstupné do Muzea vidlí. Tuto významnou událost zaznamenal a komentoval dokonce i prezident České republiky Miloš Zeman.

Prezident Zeman napsal v otevřeném dopise primátoru Hřibovi: „Nijak nesnižuji seznam Vašich politických úspěchů z období jara a léta roku 2021, mezi které soudě dle Vašich mediálních výstupů patří například vyjednání slevy na vstupné v Muzeu vidlí či nabídka bezplatných výpůjček růžových sdílených kol. Přesto Vás nyní jako hlava státu, které náleží dbát o dobro všech obyvatel naší země, vyzývám k okamžité nápravě dramatické situace v pražské dopravě,“ upozornil prezident Zeman primátora Hřiba, že nejen lichnovské vidle, ale také pražská doprava je v zájmu všech obyvatel naší země.