Jak je možné, že skleněná výplň dveří Prioru zůstala nerozbitá, přestože ke smrtícímu výbuchu došlo hned u vchodu? Je ve dveřích speciální nerozbitné sklo nebo byl výbuch něčím ztlumen? Co je to za člověka, který se rozhodne loupit za bílého dne v obchodním domě plném lidí? Kolik peněz asi tak čekal, že získá přepadením malé směnárničky? Na co ty peníze potřeboval, když byl ochoten kvůli nim odjistit ostrý granát? Proč riskoval svůj život a desítky nevinných obětí? To jsou otázky, které Krnované probírají na každém rohu, na pracovištích, v restauracích i v domácnostech.

Z muže, který loupil s granáty a pistolí, po výbuchu mnoho nezbylo, takže se jej dosud nepodařilo identifikovat. Policie nyní vyšetřuje člověka, na kterého byla registrována pistole použitá při loupeži. Okamžitě se objevily také spekulace, že krátce před tragickou loupeží v Krnově televize odvysílala ve zprávu o jiném loupežném přepadení s využitím granátu, která mohla být inspirací či návodem pro ostatní potenciální zločince.

Vše začalo ve čtvrtek ve 14.21 hodin, když přistoupil k přepážce směnárny ozbrojený muž a požadoval vydání peněz. Když pracovnice směnárny začala volat o pomoc, pachatel se dal na ústup. Hned před směnárnou se jej pokusili zadržet náhodní svědci, mezi kterými byl i policista v civilu. Hrdinou dne se stala prodavačka z knihkupectví, která mu dokázala při potyčce vytrhnout z ruky zajištěný granát a odhodit jej. K explozi tohoto granátu nedošlo.

Lupič ještě v průběhu šarvátky dokázal vystřelit z pistole, ale nikoho nezasáhl. Společným úsilím několika svědků se podařilo pachatele zadržet v Prioru do příchodu policie. Další svědek zavolal na tísňovou linkou, takže velmi rychle se na místo dostavila tříčlenná hlídka policistů z krnovského oddělení. V okamžiku, kdy pachatel ležel na břiše na zemi, a policisté mu chtěli nasadit pouta, došlo k explozi. Pachatel byl mrtev, zraněni byli čtyři policisté a dva svědci.

Myšlenky Krnovanů se v těchto chvílích často obracejí ke zraněným a jejich rodinám, a také k dalším spoluobčanům, prodavačkám, zákazníkům a dalším zasahujícím policistům a strážníkům, kteří z Prioru vyvázli živí jen o vlásek. Mezi zraněnými je také krnovský výpravčí, který přiběhl k místu neštěstí, když zaslechl volání o pomoc zasahujícího policisty v civilu a prodavačky z oddělení knih, kteří se pokoušeli zadržet pachatele do příchodu posil. Při výbuchu statečný železničář utrpěl poranění rukou.

Třiatřicetiletý policista, který byl nejhůře zraněn při čtvrtečním zákroku a transportován helikoptérou do Ostravy, je už mimo ohrožení života a jeho zdravotní stav je stabilizovaný. Právě on lupiče při zákroku přidržel na zemi tak, že granát vybuchl pod ním. Pachatel nepřežil, a policista, který ho v pokleku držel na zemi, utrpěl devastující poranění končetin.„Pacient je při vědomí, ale jakýkoliv rozhovor s ním není v tuto chvíli vzhledem k jeho stavu možný,“ řekl mluvčí ostravské fakultní nemocnice Tomáš Oborný.

Právě to, že lupič v okamžiku expoloze ležel na svém vlastním granátu a jeho tělo podstatně ztlumilo smrtící sílu střepin, zabránilo skutečnému masakru. Zraněným policistům a svědkům po výbuchu okamžitě přispěchali na pomoc policisté a strážníci, kteří se shodou okolností na náměstí chystali zajišťovat bezpečnost na ohlášeném mítinku ČSSD.

Zraněným byla profesionálně poskytnuta první pomoc a záchranáři je co nejrychleji transportovali do nemocnice, ale s roztrhaným mrtvým tělem zločince se nikdo nepokoušel manipulovat. Až dlouho po výbuchu kolem 19 hodin k němu pyrotechnici vyslali robota na dálkové ovládání s kamerou. Ukázalo se, že opatrnost byla na místě. Pod lupičovými ostatky se posléze našel ještě jeden granát, který nevybuchl.

Shodou okolností jen pár minut před výbuchem obdivovali krnovský Prior hejtman Jaroslav Palas a herec Slávek Jandák, kteří přijeli do Krnova na předvolební mítink.

„Stáli jsme s hejtmanem Palasem a s poslancem Jandákem přímo před Priorem asi ve 14.10 hodin a bavili jsme se o tom, jak se podařilo tu původní panelovou kostku přestavět na objekt, který ladí s okolní historickou zástavbou. Pak jsme se zašli podívat na nový úřad na Vodní ulici, a zrovna když jsme se vraceli k náměstí, ozval se výbuch,“ potvrdil tajemník krnovské radnice Igor Kozelek.