„Do cíle došlo jedenáct hlídek, ostatní to cestou vzdaly ze zdravotních a technických důvodů. Dvě družstva si pak v cíli rozmyslela, že nepojedou dál. Jednoho bolelo koleno, druhý byl celkově vyčerpán,“ informoval mluvčí závodu Pavel Pazdera. Deváté družstvo odstoupilo včera dopoledne.

Podmínky letošního ročníku soutěže Winter Survival jsou opravdu extrémní.

Rekordní mrazy

Závodníky vyčerpávají už jen desítky kilometrů, které musí ujít horským terénem. Plní přitom náročné úkoly, které prověřují jejich fyzickou zdatnost i psychickou odolnost. Po náročném dni museli vojáci v úterý večer strávit už druhou noc ve volné přírodě. To vše při teplotách, které padají pod minus dvacet stupňů Celsia.

„Takové mrazy, jako jsou letos, při Winter Survivalu nepamatuji. Většinou bylo do minus dvanácti stupňů. Letos byly mrazy opravdu extrémní. Dvě noci teploty klesaly pod dvacet stupňů pod nulou, to se nám ještě nestalo,“ řekl Pazdera.

Zima a vyčerpání

Již v závěru druhého dne první a náročnější části závodu odstoupilo sedm českých a jeden belgický tým. Důvod? Celkové vyčerpání, poraněné koleno nebo rozedřené paty. I taková drobnost zhatí celý závod.

„Chleba se láme po první části této etapy. Když vojáci přečkají po vyčerpávajícím dni v pohodě i druhou noc ve sněhu, závod většinou dokončí,“ uvedl hlavní rozhodčí závodu David Ullrich.

Někteří závodníci nevydrží psychicky. To když si uvědomí, že mají za sebou celý den putování s dvacetikilovou výbavou na zádech, před sebou další mrazivou noc venku a ráno je čeká stejná porce kilometrů a možná ještě náročnější úkoly. Ve středu ráno vzdal závod další tým.

Zbývající posádky během středy čekalo poskytování první pomoci nebo takzvaná dráha bojovníka. V ní musely lézt přes překážky, plížit se pod nataženým lanem nebo běžet s padesátikilovým batohem na zádech.

Pokračují dál ve dvou

Ale někdy ani odstoupení jednoho člena není důvod pro to, aby zbylí dva na závod rezignovali. Pokračují mimo soutěž. To je případ i Karla Balcara a Radka Smejkala. Jejich kolega to musel vzdát kvůli zdravotním potížím, oni trasu i disciplíny absolvují, ale mimo soutěž. „Nám to nevadí, jsme rádi, že si můžeme vyzkoušet další disciplíny a trochu si to tu užít, to báječné počasí a hory,“ řekl Radek Smejkal.

Oba pokračují v nezvyklé pohodě, ani na druhou noc pod širým nebem ve dvacetistupňových mrazech si nestěžovali. „Je krásně, moc nefouká. I když je velký mráz. Jak jsme přečkali noc a zimu? Stačil armádní spacák a pár kliků na zahřátí před ulehnutím,“ konstatoval Karel Balcar.

I ve dvou splnili náročnou disciplínu balancér. To se jiným nedařilo ve třech. Členové týmů měli za úkol překonat vzdálenost mezi vrcholkem patnáctimetrové skály a korunou nedalekého stromu. Jeden šel po dřevěné kládě, další dva jeho kolegové po natažených lanech.

Disciplína byla náročná především psychicky závodníci se musejí vzájemně vyvažovat. Když spadl jeden, zbylé dva členy týmu strhl dolů. Odpoledne byla na programu disciplína zaměřená na první pomoc. Dnes Winter Survival pokračuje lyžařskými disciplínami.

Petr Krňávek, Dalibor Otáhal