Včerejší pátek byl už potřetí v letošním roce spojen s magickým datem třináct. V mnoha zemích je tento den považovaný za velmi nešťastný. Existují dokonce lidé, kteří z tohoto pátku mají přímo panickou hrůzu. Tomuto chorobnému strachu se říká paraskavedekatriafobie.

Pátek třináctého začal v Krnově vykolejením vlaku. Více čtěte zde.

Podle numeroložky však záleží na jiných vlivech, jak povedený či nikoli bude den pro každého člověka. „Můj manžel je typickým příkladem. Narodil se v pátek třináctého a přece narození života je vždy něco šťastného a úžasného. Ještě navíc dodávám, že je to šťastný člověk, protože našel mě,“ řekla s úsměvem astroložka a numeroložka Zuzana Koudelová a poznamenala, že nelze spojovat čísla a dny. „Lidé věří různým pověrám, jako je třeba o černé kočce. Podle numerologie však tento den je jako každý. Ovlivňují ho jiná působení,“ poznamenala Koudelová.

Jidášova zrada i konec templářů

Lze najít dva příklady, proč si lidé k tomuto dni dávají přívlastek nešťastný. Raní křesťané věřili, že právě třináctého dne v měsíci na Velký pátek byl ukřižován Ježíš Kristus a při Poslední večeři sedělo u stolu třináct lidí. Ten třináctý byl zrádce Jidáš. Zcela reálný základ má tato pověra v pátku 13. října 1307. Francouzský král Filip IV. Sličný začal pronásledovat a zatýkat templáře, jejichž řád po velkých masakrech následně zanikl. Od tohoto dne následovníci templářů považovali pátek třináctého za ďábelský a nešťastný den.

Letos v kalendáři se pátek třináctého objevil u tří měsíců: v únoru, březnu a v listopadu. To, že se této pověry lidé nebojí, dokázaly snoubenci, kteří se v tento den odhodlali vzít se.

V následujících dvou letech nás čeká po jednom „nešťastném“ pátku, v roce 2012 budou zase tři. Pátek třináctého mají všechny měsíce, které začínají nedělí.

František Kuba, wja