Těší se? Nebo prožívají dnešek spíše s obavami? Prvňáček Josef Winkler má jasno: „Těším se. Hlavně na lavice a paní učitelku. Taky se těším na nové spolužáky, nikoho nebudu znát, tak se seznámím. Paní učitelku už jsem viděl a líbila se mi." Josef Winkler dnes nastupuje do 1.A na základní školu na Dvořákově okruhu v Krnově.

Jeho učitelkou bude Růžena Eliška Kurtišová, učitelkou v 1. B pak Gabriela Derková.

„Otevíráme dvě první třídy, v jedné máme 26 a ve druhé 25 žáků," uvedl ředitel školy Boris Stodůlka. Jen škoda, že na webových stránkách školy jsou bohužel ještě tři dny před začátkem školního roku pod záložkou „Rodičům" informace o přidělení třídnictví a učeben ze školního roku 2014/2015.

V základní škole ve Městě Albrechtice v Opavické ulici se na školáky těší, nezaháleli ani o prázdninách. Kromě toho, že vymalovali třídy, chodby a pořídili nový nábytek, aktualizovali i v průběhu prázdnin webové stránky školy, přidávali příspěvky, organizují soutěž O nejlepší foto z prázdnin.

„Těšíme se na naše prvňáčky, kterým se budou věnovat paní učitelky Jitka Hlaváčková, ta je třídní 1. A, a Zdenka Závodná, která je třídní 1. B. Přivítáme také nové žáky, kteří se přistěhovali do Města Albrechtice nebo k nám přecházejí z jiných škol," uvedla ředitelka Regína Hajná.

Také v Třemešné se mají čím pochlubit. Prvňáčkům, ale samozřejmě i dalším žákům, zde věnují maximální péči.

„Do první třídy nám nastupuje devět žáků, prvňáčky máme vždycky samostatně, spojujeme druhou a třetí třídu, čtvrtou a pátou. Rodiče se nemusí obávat, že zaostáváme za školami ve městě, používáme moderní způsoby výuky, projekty, hry a navíc máme nižší počet žáků, což považuji za ideální. Děti se tak v první třídě všechno velmi rychle naučí, navíc máme výborné předškolní zařízení a děti přicházejí dobře připravené," uvedla ředitelka Jana Brodová.

Gabriela Mathiasová

Aby se vašemu dítěti ve škole líbilo:

POVÍDEJTE SI SPOLU
Měli byste vědět, jak se dítě cítí, co se mu líbí i co ho trápí. V prvních dnech je pro něj všechno nové a cizí, takže vy jste pro něj důležitý „záchytný bod", kterému potřebuje svěřit všechny své pocity.

BUĎTE MU NABLÍZKU
Dejte mu najevo, že při něm stojíte a jste jeho nejlepší kamarád. Určitě ho ale příliš neochraňujte a stále neomlouvejte, splnit své povinnosti musí není už miminko.

NECHTE HO V PARTĚ
Pro většinu dětí je dobré, když navštěvují i družinu. Mají tak příležitost si hrát s novými kamarády.

NEZATĚŽUJTE HO
Příliš mimoškolních aktivit se prvňáčkům nedoporučuje. Škola je zaměstná dost. Vyberte mu nanejvýš jeden kroužek, který ho bude opravdu bavit a zároveň si při něm odpočine od učení. Nejlepší je tělesná aktivita.

Tyto rady připravila pro rodiče svých devatenácti prvňáčků Základní škola a Mateřská škola Jindřichov.

POZNÁMKA GABRIELY MATHIASOVÉ: Rošťárny ve škole

Připínáček na židli učitelky nebo posunování hodinových ručiček dopředu? To patří historii. Možná jsou to jen školní mýty, protože neznám učitelku, která by to zažila. Byla jsem učitelkou patnáct let.

Studenti občas nějakou rošťárnu vymyslí. Mají podivné omluvy pozdních příchodů, zapřou úkol: „Opravdu jste nám nikdy nic takového nezadala!"

Kolegyni nahráli na mobil ve chvílích, kdy použila ne zrovna vybíravý slovník. Nejdřív vytočili, potom natočili. Mně osobně se stalo, že se uprostřed hodiny otevřel rozkládací gauč a vylezl z něj cizí člověk. Řekl, že zabloudil a neví, kde je. Třída dělala jakoby nic.

Je to dobrá třída. Kdyby přišel do hodiny inspektor, jistě by tento něčí bratranec počkal v gauči.

Vymyslet dnes milou rošťárnu není jednoduché. Před třiceti lety stačilo, když holky přišly namalované a kluci si nechali přerůst vlasy. 
A nedej bože, aby měl někdo na krku křížek. Soudružka osobně studentkám umývala obličeje. Dnes naprosto nepředstavitelné.

Znám kluka, kterému tehdy za dlouhé vlasy hrozil vyhazov z gymplu. Sedí se mnou v redakci a říká: „Nechal jsem se ostříhat, ale byla to chyba. Měl jsem odejít." Vše dobře dopadlo. Má maturitu i vlasy. Všem studentům, kteří jdou dnes na střední, oba upřímně přejeme, aby mohli mít obojí zároveň.