V roce 2012 byla poprvé zveřejněna analýza, podle které se senátor Jaroslav Palas z Krnova účastnil jednání Senátu jen ve 43 procentech. S pravidelnou docházkou do práce měl Palas problém i v dalších letech.

Projekt Kohovolit.eu průběžně analyzuje, kolik absencí mají senátoři ve svém zaměstnání, kolika hlasování se zúčastnili, kolik návrhů zákonů podali a kolikrát vystoupili na schůzích. Jak v tomto srovnání obstál dosluhující senátor za náš obvod?

2012: PALAS VS FILIPIOVÁ

Při prvním zveřejnění výsledků v roce 2012 se Krnovan Jaroslav Palas z ČSSD přetahoval o titul nejpasivnější senátor s Danielou Filipiovou z ODS, která rovněž zameškala víc než polovinu jednání.

Tehdy ještě Palas mohl svou pasivitu v Senátu zdůvodnit tím, že je současně hejtman a předseda Českomoravské myslivecké jednoty, kde má důležité povinnosti. Postupně ale Palas opustil ČSSD, post hejtmana i vedení myslivecké organizace, ale na jeho práci v senátu to moc velký vliv nemělo. Loni se Palas účastnil v senátu jen 42 procent hlasování.

V letech 2014 a 2015 podal dva návrhy zákonů a třikrát si na schůzích Senátu vzal slovo.

2015: PALAS VS ČUBA

V horní komoře parlamentu pracuje 81 senátorů.

Podle projektu kohovolit.eu, který analyzuje aktivitu zákonodárců, se o titul nejpasivnější senátor loni přetahovali Jaroslav Palas a slušovická legenda senátor František Čuba (SPO Zemanovci), který hodlá v Krnově s firmou Taneco vybudovat rybí farmu propojenou s pěstírnou zeleniny.

Podle tohoto zdroje v žebříčku aktivity senátorů Palas skončil na 80. a Čuba na posledním 81. místě.

SENÁTOR LITERÁT: MYSLIVECKÁ KUCHAŘKA

Už v roce 2010, když hejtman Jaroslav Palas v dresu ČSSD v senátních volbách s přehledem porazil Jiřího Žáka z ODS, se skeptici ptali, zda je vůbec možné současně zvládnout funkci hejtmana i senátora.

Palas ale všem dokázal, že kromě politiky zvládne i své koníčky gastronomii a myslivost. V roce 2011 se představil jako literát, když vydal Mysliveckou kuchařku.

„K zálibám předsedy Českomoravské myslivecké jednoty Jaroslava Palase patří vaření. Nejčastěji samozřejmě z masa zvěřiny. Recepty, které najdete v knize, vyzkoušely generace jeho mysliveckých předchůdců i on sám.

Vynikající je chuť bažanta na černém pivu, daňčího filátka po staročesku, divoké husy na kapustě, dušených kančích jater, francouzské zvěřinové paštiky, Hubertovy omáčky k studené zvěřině i jeleního hřbetu s ořechovou krustou," popisuje vydavatel Myslivecké kuchařky, co všechno musel v té době Palas zvládnout kromě svých politických povinností.

Palasovy recepty doplnilo i několik dobře mířených mysliveckých vtipů.

MANŽELCE I VEŘEJNOSTI SLÍBIL DŮCHOD

Jaroslav Palas byl do senátu zvolen v roce 2010 za ČSSD.

Když ho spolustraníci vyzvali, ať vysvětlí financování svého sídla v Ludvíkově, raději v roce 2012 z této strany vystoupil. V témže roce opustil post hejtmana a prostřednictvím Deníku veřejnosti oznámil, že už nikdy nikam nebude kandidovat.

„Já jsem manželce svatosvatě slíbil, že už nikdy nikam a do ničeho kandidovat nebudu. Dokonce jsem odmítl post lídra v našem kraji od Zemanovců, přestože aktivně podporuji Miloše Zemana v jeho prezidentské kampani. Lidé by to podle mě nepřijali. Já už prostě nikdy v životě nebudu do ničeho kandidovat. Ani na předsedu myslivců.

Mandát v Senátu mi vyprší v mých čtyřiašedesáti letech. Být dvaadvacet let v politice, to už máte všeho plné zuby. Zbytek života chci strávit úplně jinak," prozradil Palas v roce 2012 v rozhovoru pro Deník, proč v závěru své kariéry už dělal politiku s nechutí a pouze z povinnosti odpracovat nezbytné roky do důchodu.