Milý a obětavý člověk získal ocenění za dlouholeté úspěšné působení v oblasti školní hudební výchovy, za což také před čtyřmi lety získal prestižní Cenu Jaroslava Herdena od Společnosti pro hudební výchovu. Medaili druhého stupně sbormistrovi udělil ministr školství, mládeže a tělovýchovy.

Od Unie českých pěveckých sborů obdržel Cenu Bedřicha Smetany za celoživotní sborovou činnost. Našim čtenářům se představí nyní Jaroslav Číhal i v napůl soukromé rovině.

Když jste byl dítě, čím jste chtěl být?

Moji rodiče si přáli, abych se stal učitelem. Protože se celý život hodně nadřeli, chtěli, abych měl lepší budoucnost než oni, třeba prázdniny. V době mého dětství byl učitel ještě váženou osobností.

Jaký jste byl žák?

Na základní škole jsem měl pěkné známky. Na střední to bylo horší kvůli matematice. Nikdy jsem ale nezpíval v pěveckém sboru, až na vysoké škole.

Proč děláte práci, kterou máte?

Dnes už jsem v důchodu. Škola mi přinášela zvláštní uspokojení. Bylo to místo, kdy si ještě člověk dokázal všimnout, že jsou roční doby a v nich různé svátky, které k nim patří. Nemyslím tím dřívější politické oslavy. Učil jsem vždycky rád. Setkal jsem se s různými žáky. S mnoha z nich jsem zpíval a hrál a prožili jsme spoustu nezapomenutelných chvil.

Jsou chvíle, kdy jste s tím chtěl seknout?

Ne tak docela. I když občas měl člověk hořký pocit, nedělá-li některé věci zbytečně, protože o to nikdo nestojí. Ale tohle občas zažije každý ve svém povolání. Je to tak, že kdo něco umí, dělá to na vlastní nebezpečí.

Kde nejvíc naberete síly, jak relaxujete?

Relaxuji většinou u muziky, povznášela mě letní škola hudební výchovy v Liberci. Jezdí tam stejně postižení lidé jako já. To znamená, že jsou nakaženi virem Hv, tedy hudební výchovy. Máte-li možnost zahrát si se Zuzanou Lapčíkovou, s Karlem Holasem z Čechomoru nebo jste v orchestru, kde doprovázíte sólistu v Beethovenově klavírním koncertu, nakukujete zaživa do hudebního nebe. Pak se vrátíte do školy a to zapálené světlo ve vás hoří dál.

Vzpomenete si na seznámení se svou životní partnerkou? (jak, kde, proč)

Jsem rád, že se tak stalo. Hlídám si svoje domácí soukromí.

Děti, to jsou starosti i radosti…

Děti ani jiné nebudou. Jsou takové, jak jim to dovolíme my, ať je to doma nebo ve škole. Komenský říkal, že škola bez kázně je jako mlýn bez vody. Platí to dodnes a nezmění se to. Neznamená, že přísný učitel nemá děti rád. Jen jim jisté věci nedovolí.

Sportujete? Který sport vás baví?

V pradávnu jsem hrával fotbal, krajský přebor v dorostu. To tehdy bylo hodně vysoko. V ulici jsme dělali z atletiky skoro všechno.V zimě jsme si dali dohromady kluziště. Bylo to nádherné.

Jaká kulturní událost vás v poslední době zaujala?

Poslední dobou jsem se kapku vyhýbal kulturním produkcím, pak mám výčitky svědomí, co jsem nestihl. Pravidelně sleduji koncerty na TV Noe v cyklu Má vlast. Rád prožívám akce, na které jezdíme se sborem, ať jsou doma nebo mimo město. No a od ledna bude Rok české huby, tak mě určitě něco mile překvapí.

Máte nějaké oblíbené místo ve městě (obci, regionu)?

Přiznám se, že díky své pohodlnosti taková místa nevyhledávám. Pouze vyrazím, když mi nic jiného nezbývá. Je to fakt hrozné, ale byl bych rád, kdyby příroda chodila ke mně. Pouze na podzim mě fascinují barvy jeseně.

Co byste v životě nechtěl zažít?

Nechci potkat nemoc nebo zlého člověka. Obojí jsem zažil a vyhýbám se tomu. Kromě sluníčka občas prší nebo hřmí. Tomu se nikdo nevyhne.

Která historka vás v poslední době pobavila?

Opravdu si nevzpomenu. Mnohdy se stanu obětí podobných story já sám, ale to by vám pověděly moje sborové zpěvačky. Někdy je ztráta paměti opravdu užitečná.

Vaše nejoblíbenější jídlo? Vaříte si ho sám?

Klasické vepřo knedlo zelo. Jako člověk z Hané jsem vyrostl na zabijačkách. Ale nevařím, to umí dobře moje žena.

Co děláte, když na vás přijdou chmury?

Tak třeba vypínám televizní noviny. Jindy si vezmu housle nebo cvičím na altovou flétnu. Občas si pustím Led Zeppelin pro potěchu duše nebo rádio Cimbálka. Snažím se vyhnout zamračenému počasí kolem mě.

Který moderní přístroj byste oželel?

Překáží mi telefon. Často nevím, kde jsem ho nechal, občas ho ztratím, nepamatuji si číslo nebo zapomenu někomu zavolat. Prožívám pocit štěstí, když vím, že leží doma a zoufalci mě marně prozvánějí.

Jaroslav Číhal Bydliště: Bruntál
Povolání: sbormistr, skladatel a pedagog v důchodu
Vzdělání: vysokoškolské, Mgr., Masarykova univerzita Brno
Rodina: (jméno partnera, dětí) MUDr. Jana Číhalová.
Dcera Mgr. Eva Balušková, manžel, tři děti, zpívá ve smíšeném sboru Křížkovský Opava a kvartetu Angelus Silesius Opava.