Nabídka ekologického a legálního sešrotování starého vozu má zamezit tomu, aby nepojízdné vozy hyzdily krnovské ulice, nebo aby si je vzali do parády amatérští lovci kovů, kteří se na ekologické škody příliš neohlíží. Akci Jarní sběr autovraků organizuje město ve spolupráci s bohumínskou firmou ŽBD. Koná se ve čtvrtek 14. května od 11 do 16 hodin na ploše u Hlavního nádraží.

Kompletní autovrak bude sešrotován zadarmo. Poplatek za nekompletní autovrak bez motoru je 600 korun, bez převodovky 350 korun, a za každé chybějící kolo je příplatek sto korun, ale rezerva se nepočítá. Letošní novinkou je to, že pro nepojízdné vraky si firma přijede přímo k majiteli na dvůr či do garáže.

„Dříve bylo podmínkou, že majitel nějak dopraví svůj vůz na sběrné místo na Nádražní ulici. Předpokládáme, že pokud majitelům nepojízdných vraků odpadnou starosti se sháněním odtahového vozidla, možná se další lidé rozhodnou zbavit se starých aut, která jim reziví někde na zahradě nebo ve stodole,“ uvedla vedoucí odboru životního prostředí Rostislava Rollerová.

Vyřazení vraku z evidence je dnes složitější

Za odtažení nepojízdného vozidla z místa bydliště si firma účtuje 500 korun. Odtahovou službu si stačí dohodnout přímo na sběrném místě na Nádražní ulici, ale protože její kapacita je omezena, mohou se zájemci objednat také předem na telefonu 604 228 312.

Majitel vozu se musí před sešrotováním prokázat občanským průkazem a předložit velký technický průkaz vozidla. Pokud s vozem nedorazí samotný majitel, je potřeba mít od něj plnou moc jako souhlas s likvidací. Po předání autovraku obdrží každý na místě doklad potřebný pro vyřazení vozidla z evidence motorových vozidel.

„Dnes už nemůže majitel starého nebo nepojízdného vraku jen tak snadno vrátit registrační značky a vyřadit auto z evidence na odboru dopravy. Nejdřív musí prokázat, že byl vrak ekologicky odstraněn specializovanou firmou. Naše akce v Krnově nabízí sešrotování zdarma, což je pro majitele vysloužilých aut určitě lepší, než být v budoucnu popotahován za to, že jako vlastník registrovaného vozidla neplatí povinné ručení,“ uvedl Petr Suchý z odboru životního prostředí Městského úřadu v Krnově.