Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Jarmila Podhorná je moderní babka bylinkářka

Krnov - Jarmila Podhorná se bylinkářství věnovala celý život. Když tato učitelka přírodopisu, chemie a zemědělské výroby měla odejít do penze, namísto toho začala podnikat a bádat v oboru léčivých pupenů.

10.3.2013
SDÍLEJ:

Jarmila Podhorná je prototypem bylinářky pro 21. století a českou průkopnicí gemmoterapie, což je obor pracující s léčivou silou rostlinné zárodečné tkáně pupenů.Foto: DENÍK / Lucie Bukvová

V krnovském Středisku Méďa ve čtvrtek představila svůj pozoruhodný životní příběh Jarmila Podhorná, která je průkopnicí oboru gemmoterapie, který je založen na léčivé síle pupenů.

„Dříve v každé vesnici žila nějaká babka kořenářka nebo bylinkářka, takže toto řemeslo uchovává staletími ověřené poznatky. Vědělo se jakou bylinkou použít na danou nemoc nebo neduhy. V devadesátých letech jsem se dozvěděla, že ve Francii existuje obor gemmotearapie. Vychází z toho, že pupeny jako zárodečná tkáň obsahují to nejdůležitější z celé rostliny: kmenové buňky, hormony, vitamíny, živiny i stopové prvky.

Měla jsem něco našetřeného na důchod, tak jsem všechno utratila za laboratorní vybavení, abych si sama ve sklepě zkusila připravit tinktury a extrakty z různých pupenů," uvedla na své krnovské přednášce Jarmila Podhorná, která při výběru vhodných pupenů vycházela z poznatků předních českých bylinkářů Zentrycha a Janči.

Nejúspěšnější je topol

Jarmila Podhorná se kromě bylinek vždy zajímala také o alternativní léčebné metody jako masáže, homeopatie nebo akupunktura.

Chtěla pomáhat lidem ve své rodině a když zjistila, že dokáže podomácku vyrobit stejně účinné bylinné tinktury, jaké se k nám teprve začínaly dovážet ze zahraničí a byly velmi drahé, rychle se to rozkřiklo. Na léčitelské rady začali chodit sousedé i bývalí žáci.

„Ověřila jsem si, že byliny, které vyrostly ve stejných zeměpisných podmínkách, jsou pro náš organismus účinnější než ty drahé dovozové. Navíc každá bylinka je na něco jiného a já jsem se naučila sestavit kůru z několika bylinek podle individuální situace každého člověka. Vždy ale zdůrazňuji, že tyto čistící a regenerační kůry nebo na posílení imunity jsou pouze doplňkem klasické léčby," vysvětlila svou léčbu Podhorná, která dnes zaměstnává na dvacet lidí, aby stíhala pěstování bylin, výrobu tinktur i vývoj nových přípravků.

Podle Pokorné zatím zřejmě největší úspěch měla její léčba následků boreliozy tinkturou z topolu, při které lze proces uzdravování objektivně hodnotit podle vývoje krevního obrazu.

„Mám obrovský štos mailů a dopisů od lidí, u kterých došlo k výraznému lepšení při léčbě následků klíšťové boreliozy. Je to zákeřná a podceňovaná nemoc, protože po odeznění příznaků se borelie zapouzdří a přežívají v organismu dál. Třeba i po letech se mohou znovu aktivovat a napadnout nervový systém nebo klouby a úplně člověka vyřadit z běžného života. Zatím jedinou známou léčbou byla antibiotika. Při pokusu o úplné doléčení pomocí tinktury z pupenů z topolu dochází ke zlepšení, které je objektivně měřitelné rozborem krve, takže už jednám o tom, jak léčivý efekt topolu ověřit klinickou studii," prozradila Podhorná, jak se z její topolové tinktury může stát skutečný lék.

Topol a třezalka patří k nejuniverzálnějším bylinám, jaké vyzkoušela a právě u nich už začal proces vedoucí k uznání nového léku. Je ale dlouhý a nákladný, takže zatím mají veškeré tinktury Jarmily Podhorné statut potravinového doplňku. Přesto pomáhají.

Filmové dokumenty

Jarmila Podhorná na svých přednáškách promítá televizní dokumenty, které o ní byly natočeny. Kromě toho, že je učitelkou ve výslužbě a bylinkářkou, je Podhorná také úspěšná podnikatelka a nositelka titulu Živnostník roku.

Vzpomíná i na úsměvné začátky, například když zapojila do sběru pupenů celé rodiny svých žáků. „Když jsem potřebovala například grepová semínka na výrobu oleje, nakoupila jsem metráky grepů pro naši školní družinu a strávníci z nich pečlivě vybírali pecky. Bohužel druhy grepů, které se prodávají u nás, jsou šlechtěny tak, aby měly semen co nejméně. Na jedné přednášce jsem se seznámila s pánem, který žije v Nové Kaledonii a ten mi už grepová semínka posílá po kilech," dodala Podhorná.

Ve svých sedmdesáti letech dodává životní sílu pocit, že jako bylinářka dokáže pomoci ostatním v takto těžké situaci. Proto svou firmu pojmenovala Naděje.

Autor: František Kuba

10.3.2013 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Na vrcholu hory Kazbegi v Gruzii. Adam Matějka úplně vpravo.

Adam Matějka: To, jestli horu zdoláte, záleží taky na tom, jak se cítíte

Jiří Doleček vydal knihu Popraviště aneb zpověď volyňského Čecha. Narodil se na Ukrajině, ve svých čtrnácti letech dal sbohem Sovětskému svazu a od roku 1947 už byl studentem krnovského gymnázia.

Zámek Linhartovy právě nabízí výstavu na téma volyňských Čechů

Řezbář se chystá na antické bohy

Zeus, Poseidon a další postavy antických bájí najdou své místo v galerii proslavené betlémem.

Kam o víkendu za fotbalem?

Přinášíme vám přehled sportovních utkání o víkendu 21. a 22. října.

Myslivecká mše s ukázkou pasování

K velmi působivým mysliveckým zvykům a tradicím patří Svatohubertské mše. Díky nim se veřejnost může seznámit i s některými starodávnými mysliveckými rituály.

Měření škodlivost neprokázalo. Zápachu asfaltu se Krnov nezbaví

Poškozuje provozovna, kde se roztápí asfalt, ovzduší v Krnově? Ze dvou měření čistoty ovzduší vyplývá, že ne. Lidé bojující proti asfaltovně ale měření zpochybňují.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení