Nebýt rady nejlepší kamarádky, zřejmě by dnes třiatřicetiletá rodačka z Krnova byla zpěvačkou. Dnes má ale pracoviště kilometry nad zemí a důvěrně zná letiště po celém světě.

„Zpěvačka nejsem, ale dodnes si i v letadle ráda zazpívám. Když máte při dlouhém letu nedostatek čerstvého vzduchu, dokáže to s námi dělat dost bláznivé věci. Třeba dnes jsme si s kolegyní letuškou osmihodinový pobyt na palubě zpestřily českými lidovkami," řekla s úsměvem Jarmila, která v Krnově zpívala ve sboru Zlatá loutna pod vedením sbormistryně Zdeňky Odstrčilové.

„Volba profese byla tak trochu náhoda. Vím, že spousta dívek sní o tom, že se stanou letuškou, ale to já nikdy. Všude a pořád jsem si prozpěvovala a viděla jsem se v úplně jiné branži. Jen tak na popud kamarádky jsem zkusila poslat svůj životopis do dvou českých leteckých společností," prozradila Jarmila Plurová, jak se ocitla ve výběrovém řízení.

„Bylo to před státnicemi a já jsem už měla zařízenou práci lektorky cizích jazyků na jedné základní škole. S budoucností jsem si hlavu nijak nelámala. A co se nestalo – klaplo to," doplnila Jarmila.

Rozhodování mezi učitelkou a stevardkou bylo pro mladou dívku jednoduché. „Cestování jsem milovala, stejně i cizí kultury a řeči. Nebylo o čem dlouho přemýšlet," zavzpomínala na své rozhodnutí Jarmila Plurová, jak díky jazykům a zdravému sebevědomí dostala práci letušky hned ve třech leteckých společnostech.

Během své kariéry poznala Paříž, Londýn, Barcelonu, Moskvu, Istanbul, Ibizu, Kypr, Egypt, Maroko, Tunis, Kanárské ostrovy či Hajdarábád, Salalah, Dubaj i Káhiru.

Na dětská a studentská léta v Krnově vzpomíná Jarmila Plurová ráda. Na Základní škole Smetanův okruh má dodnes přátelské vztahy s pedagogy, protože zde při vysokoškolských studiích měla učitelskou praxi. „Stále jsme v kontaktu se spolužáky, z nichž se mnozí přesunuli do Brna nebo Prahy. Někteří jsou docela známí díky své profesi.

Třeba herečka Janička Bernášková, televizní redaktor Jeník Pirkl nebo skvělá auditorka Jiřinka Křiváková," prozradila Jarmila, která dnes žije v Rakousku. Po rozhovoru se vydala na svůj další let.

.

Potkala Havla, Klause, Rachůnka i Verešovou

Potkala jste během své práce na palubě letadla nějaké zajímavé osobnosti?

Vzpomenula bych třeba let s českou hokejovou reprezentací. Až posléze jsem si uvědomila, že setkání třeba s hokejistou Karlem Rachůnkem bylo opravdu zvláštní. Za rok po našem setkání v letadle totiž došlo k tragické letecké nehodě, při které zahynul. Jistě všichni znáte ten případ pádu letadla u ruského letiště Tunošna, když hokejový tým Lokomotiv Jaroslavľ mířil na utkání KHL do Minsku.

Kromě špičkových hokejistů jsem měla mezi pasažéry třeba modelku Andreu Verešovou, členy skupiny No Name, módního návrháře Osmanyho Laffitu, krasobruslaře Tomáše Vernera a dokonce i dva bývalé prezidenty České republiky, pány Václava Havla a Václava Klause.

Ze sportovců třeba fotbalové hráče klubů Plzně a Liberce. Poznámky o pasažérech si nedělám, takže těch zajímavých cestujících na palubách našich letadel bylo samozřejmě mnohem víc. A možná jsem některé ani nepoznala.

Když mi někdo v Ománu řekl, že máme na palubě nějakého arabského prince, tak jsem nad tím jen lehce mávla rukou, protože mi jejich známé osobnosti, celebrity a urozené rodiny nic neříkají. Já jsem doma tady, v České republice, v Krnově.

Jak často se dostanete domů?

Vlastně si kolikrát říkám, kde jsem vlastně doma. Jestli čtou teď tenhle článek moji milovaní rodiče nebo sestra z Krnova, je mi jasné, že si na tohle téma vyslechnu komentář typu: „Domov máš jen jeden, a to v Krnově." Z Vídně se do Krnova snažím dostat na pár dní vždy jednou za měsíc a stejně tak jezdím i do Prahy, kde mám byt a spoustu výborných kamarádů.

Jak vzpomínáte na gymnázium v Krnově?

Sedávala jsem v předních lavicích, dávala pozor na každou látku. Hlavně na chemii, která mi vůbec nelezla do hlavy. Tak trochu jsem s ní bojovala. Přesto vzpomínám na krnovská studia jen v dobrém. V porovnání s „dospěláckým" životem to vlastně byla bezstarostná zábava.