Velikonoční jarmark v sobotu 27. března ukázal, že pro veřejnost má zámek v Linhartovech ohromnou popularitu. „Platících návštěvníků přišlo na dvanáct set. Těch neplatících, tedy především dětí, bylo ještě asi dalších tři sta. Takže jsme letos překonali svůj rekord, neboť takovou návštěvnost jsme na velikonočním jarmarku ještě nikdy neměli,“ pochlubil se správce zámku Jaroslav Hrubý.

Atmosféra Velikonoc se nesla celým zámkem. Den zahájilo taneční vystoupení dětí z albrechtické základní školy pod vedením paní učitelky Závodné. Zámecké chodby vyzdobily nejen pomlázky či malovaná papírová vejce, ale také originální papíroví ptáčci a květiny, které právem budily mezi návštěvníky velkou pozornost a staly se terčem mnoha objektivů fotoaparátů.

Stánky se prohýbaly pod pestrou paletou zboží a kupující často nevěděli, kterému z nich dát přednost či zda podlehnout pokušení a nakoupit podle svých tužeb. Prodejci nabízeli keramiku, překrásné květinové vazby, originální velikonoční přáníčka, krajku, ručně pletené oblečení, proutěné košíky a další výrobky z proutí, šperky nejrůznějších tvarů a materiálů či dřevěné hračky, které okouzlily a potěšily nejen nejmladší návštěvníky zámku, ale i jejich dospělý doprovod.

Nechyběly ani pomlázky a perníčky

Samozřejmostí byla také velikonoční vajíčka, ať už skleněná, zdobená drátky, malovaná či tvořící krásné velikonoční ozdoby v podobě slepičky či kohouta. Nechyběly ani ručně upletené pomlázky a také perníčky, z nichž zejména ty tvořící prostorová díla sklidily zasloužený úspěch a jejich tvůrci pak velký obdiv. Letošního ročníku jarmarku se na přání veřejnosti zúčastnila také Zajíčkova pošta,v níž pracovníci České pošty nabízeli možnost poslat velikonoční přání s originálním příležitostným razítkem pošty v Kraslicích.

Na nádvoří zámku předváděl své umění i umělecký kovář, který zájemcům nejen prodával své zboží, ale umožnil jim také svou práci vyzkoušet a sám se pokusit proměnit kov v okrasný předmět. Komu při prohlídce vyhládlo, mohl si vybrat z bohaté nabídky občerstvení. Linhartovský zámek se pro veřejnost otevře slavnostním zahájeném sezóny 29. května.

Květa Gebauerová