Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Jan Unucka: Vážím si vody coby pramene života

/ROZHOVOR/ Sucho a nedostatek srážek jsou dnes často omílaným tématem, jedná seo palčivý problém způsobující řadu nejrůznějších komplikací – například hojné rozšíření kůrovce, kterému sucho svědčí, na našem území. K samotné problematice nedostatku vody se vyjádřil vedoucí oddělení hydrologie z Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) z pobočky v Ostravě Jan Unucka.

29.7.2017
SDÍLEJ:

Hydrolog Jan Unucka z ostravské pobočky Českého hydrometeorologického ústavu.Foto: Archiv Jana Unucky

Jak jste přišel k vaší práci?

Přírodu jsem měl rád odmalička. Chtěl jsem být buď strojvedoucí, nebo přírodovědec. Nakonec vyhrála příroda a voda, možná i proto, že rodiče na Českém hydrometeorologickém ústavu pracovali. Nikdy jsem nad tím nijak zvlášť nepřemýšlel, ale nejspíš to tak opravdu bude.

Práce je mi koníčkem stále více – jakkoliv to zní nadneseně, vážím si přírody, krajiny, vody coby pramene života a myslím si, že čas nazrál k tomu, že si to stále více lidí uvědomuje silněji a častěji. Ale železnici a vlaky mám také pořád rád.

Velkým tématem posledních let je sucho. Mohl byste přiblížit, co je to vlastně sucho, jak jej poznáme a jestli se nějak dělí?

Sucha známe několik typů. Nejčastěji nalezneme termíny meteorologické, agronomické, hydrologické nebo socioekonomické sucho. Ke znakům patří nedostatek srážek nebo nedostatkové objemy odtoku ve vodních tocích, které mohou být například vyjádřeny jako polovina dlouhodobých měsíčních či ročních průměrných průtoků.

V současnosti se na úrovni ČR dokončuje metodika, aby existovaly a byly vyhlašovány stupně významnosti sucha, podobně jako stupně povodňové aktivity.

Existuje způsob, jak sucho změřit?

Sucho můžeme změřit vyhodnocením měsíčních úhrnů ze srážkoměrných stanic nebo meteorologických radarů anebo vyhodnocením vodních stavů a průtoků. V neposlední řadě je to i monitoring půdní vláhy a podzemních vod. Pro bezsrážková období jsou to prakticky ty nejdůležitější faktory.

Může v boji proti suchu pomoci i výstavba přehrady v Nových Heřminovech?

Ano. Myslím si, že právě sucho poukázalo na význam vodních děl a komplexních vodohospodářských soustav. Vím, že je to kontroverzní téma a nechci zde obhajovat či kritizovat konkrétní vodní díla, včetně vodního díla Nové Heřminovy.

Ale je třeba si otevřeně říci, že žijeme v kulturní krajině, jejíž fungování ovlivňují zejména aktuální potřeby lidské společnosti.

Kulturní krajina má daleko k přírodě?

Pokud chceme zrušit všechna vodní díla pod heslem návratu k přírodě, pak je třeba počítat s tím, že voda z kohoutku nepoteče a budeme se muset každý vydat s kbelíkem k blízkému potoku s vědomím, že už na nás možná žádná voda nezbude. Mohu uvést ještě jeden příklad?

Jistě, uveďte.

V literatuře najdete mnoho skryté reklamy na malé vodní elektrárny (MVE), jak jsou ekologičtější ve srovnání s velkými vodními díly, mezi která můžeme zařadit například Nové Heřminovy. Možná by i ekologičtější byly, kdyby majitelé dodržovali takzvané minimální zůstatkové průtoky pod jezem, ze kterého si odebírají vodu na turbíny.

Majitelé průtoky nedodržují?

Zkušenost ČHMÚ, které v letech 2015 a 2016 provedlo několik desítek měření na MVE, je taková, že tato vodoprávní rozhodnutí o minimálních zůstatkových průtocích se dodržovala jen sporadicky. Výjimkou nebyly ani momenty, kdy v řece pod jezem teklo 100 vteřinových litrů, a naopak 700 i více vteřinových litrů si provozovatel MVE vesele hnal na turbíny.

Co to udělalo s ekosystémem říčního koryta pod jezem, když byly teploty vzduchu nad 30 stupňů Celsia, to už si nejspíš každý čtenář domyslí.

A co s tím?

Upřímně vítám to, že Česká inspekce životního prostředí i některé vodoprávní úřady výrazně zpřísnily konkrétní postupy v rámci platné legislativy a svých kompetencí.

Jan Unucka, vedoucí oddělení hydrologie ČHMÚ Ostrava, vzdělání: přírodovědné a technické VŠ, věk: 40 let. Zájmy: příroda, kynologie, knihy, hudba, železnice.

Petra Hanusová

Autor: Redakce

29.7.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Ivo Vondrák.

ON-LINE rozhovor s Ivo Vondrákem, hejtmanem a krajským lídrem ANO 2011

Ve středu budou stávkovat praktičtí lékaři a lékárny.
11

Chystáte se ve středu ke svému lékaři? Nechoďte, bude zavřeno

Lesní bar získal cenu kraje

Vyhlášení prvního ročníku soutěže Ceny cestovního ruchu Olomouckého kraje se konalo minulý čtvrtek večer v olomouckém arcibiskupském paláci.

Vocelka děkoval Aulehlovi

Vernisáž otevřela výstavu fotografií Tomáše Vocelky. Tento krnovský rodák stál u počátků Regionu. Obdivuje práci krnovského fotografa Gustava Aulehly.

POZNÁMKA FIDELA KUBY: Co je to zázrak?

Polští a čeští katolíci hledají důvody k modlitbě i v historii. Sledují hlavně výročí zázraků.

Proč Krnovsko potřebuje přehradu, a Olomouc ne?

Ministr zemědělství Marian Jurečka vysvětlil, proč lze Olomouc chránit před povodněmi i bez přehrady, zatímco Krnovsko a Opavsko se bez heřminovské přehrady neobejdou.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení