VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Jan Blahuta: Jen ti hloupí a poctiví zůstali

/ROZHOVOR/ Jan Blahuta z Jindřichova patřil k první vlně českých dosídlenců, kteří po válce přišli do pohraničí z celého Československa. Patří také k zemědělským restituentům, kterým stát vrátil pozemky. Dětství a mládí v pohraničí nebylo zrovna idylické.

5.3.2016
SDÍLEJ:

Jan BlahutaFoto: DENÍK / Fidel Kuba

Když se za tou dobou ohlíží dnes, převažujÍ pocity křivdy a nespravedlnosti.

Jak se stalo, že se v roce 1945 rodiče i s vašimi čtyřmi sourozenci přestěhovali z vnitrozemí do pohraničního okresu Krnov?

Rodiče uposlechli výzvu prezidenta Beneše, aby urychleně přešli do pohraničí, protože bylo nutné po válce zajistit sklizeň úrody a hrozil hlad. Do pohraničí přišli i lidé, kteří neměli páru o zemědělství, protože za protektorátu pracovali v průmyslu. Byli to lidé bez většího majetku, kteří se stěhovali s několika uzlíčky.

Najednou byli postaveni před úkol sklidit úrodu, kterou v pohraničí zanechali sudetští Němci. Beneš řekl lidu, že co si zaberou v pohraničí po německém obyvatelstvu, bude jejich.

Jaký byl váš první dojem?

Byl jsem osmiletý chlapec. Pamatuji si, jak rodiče zabrali zemědělskou usedlost, na které nebylo nic. Jak se říká, ani pírko. Ani ostatní sousedé na tom nebyli lépe. Nebyl dobytek ani koně.

Pro mnoho občanů to bylo velké zklamání. Byli i takoví, co zjistili, jaká je situace, vyrabovali, co kde ještě zbylo hodnotného, a vystěhovali se po měsíci zpět do vnitrozemí. A víc je tu už nikdo neviděl. Jen ti hloupí a poctiví zůstali. Za to si zaslouží postavit pomníky, ale žádná
 z vlád to neudělala.

Přežili jsme, ale byly to krušné chvíle. Přestože jsme měli hospodářství, mohu prohlásit, že jako dítě jsem se mléka nenapil a vajíčko jsem nesnědl. Chleba jsem si natřel margarínem a pořád jsem byl hladový jako pes. Všechno se muselo odevzdat, protože celý národ po válce měl také hlad.

Nevyprávím jen o sobě, protože ostatní na tom byli stejně. Obléct nebylo co, tak jsme do školy chodili otrhaní. Děti z lepších rodin se nám vysmívaly. Měly svačinky, a my jsme jen polykali sliny.

Vzpomínám na jednu rodinu, která měla deset dětí, a ty na tom byly ještě hůř. Starší musely brzy ráno vstávat, jít k sedlákovi napást krávu, aby dostaly trochu mléka a jejich matka mohla nakrmit další sourozence.

Jak tuto dobu hodnotíte s odstupem času?

Vláda prezidenta Beneše mě velmi zklamala. Naslibovala, a skutek utek. Ti poctiví, co v pohraničí zůstali, si museli na úvěr pořídit dobytek, aby mohli v zaslíbeném pohraničí hospodařit. Museli otročit, aby splnili dodávky a obyvatelstvo bylo nasyceno. Za to nám dodnes nikdo nepoděkoval.

Jak jste vnímali, když komunisté zahájili éru kolektivizace?

Když v roce 1949 začínala JZD, někteří byli i rádi, protože to, co nám pan prezident Beneš v pohraničí připravil, bylo neúnosné. Lidé raději volili JZD, než aby chcípli hlady při práci na svém. Velká chyba byla, že lidé neuměli kolektivně pracovat. Jeden kradl přes druhého, až se JZD po dvou letech zase rozpadlo.

Narostly dluhy a přišla bída. Znovu se přešlo na soukromé hospodaření a začalo se od nuly.

Nyní jste ale vy nebo vaši rodiče zase získali hospodářství zpět.

Když rodiče restituovali, napadlo mě zajít na katastr, vytáhnout si pozemkové knihy a katastrální mapy, abych zjistil, co všechno měl za majetek ten Němčour před námi. Zjistil jsem, že kromě patnácti hektarů zemědělské půdy měl ještě dvacet hektarů smrkového lesa.

Jako malý chlapec jsem s otcem a bratrem do toho lesa chodil a koňmo jsme stahovali soušky, abychom měli na zimu na otop nebo dřevo na ploty. Jednou, bylo to asi v roce 1947, přišel za námi hajný a vyhnal nás, že tam nemáme co dělat. Nikdo otci nezdůvodnil, proč do lesa nesmí. Prostě musí vám stačit pole, tak makejte.

Byla to vláda s Benešem na špici, co nás takto nechala v pohraničí krvácet. Přemýšlím nad jeho dekrety, co daly dosídlencům pohraničí. Rodina se třemi dětmi měla nárok na patnáct hektarů půdy. Vše, co bylo navíc, přešlo na stát. Byli jsme na té půdě v podobném postavení, jako kdyby to byl nájem. Chytře vymyšlené.

Beneš nám slíbil, že co si dosídlenec zabere, bude jeho. Jak je vidět, nebyla to pravda, aspoň co se týká těch lesů. Čím nám mohli přilepšit, to znárodnili a nám nechali jen dřinu. Když Beneš zemřel, tak jsem plakal. Kdyby to bylo dnes, neuroním ani slzu.

Proč jsou lesy pro sedláky tak důležité?

Kdyby dali zemědělcům také lesy, byli bychom v hospodaření soběstační a pak by žádného do JZD nedostali. Lesy byly pro sedláka důležitý majetek. Když se neurodilo, zajel do lesa a měl tam záložní peníze v podobě dřeva. A i kdyby vstoupil do JZD s lesem, družstevníkům by se lépe dýchalo a v těžkých dobách by mělo družstvo své záložní peníze v lese.

Místo toho lidé v družstvu zdechali a když už to jinak nešlo, brali si i životy. V šedesátých letech družstva 

v pohraničí zanikla a polnosti přešly na stát. Až ve státech dotovaných družstvech se už pracujícím život změnil k lepšímu.

Přestože už máte důchodový věk, pokoušíte se upozornit, jak těžko se žilo zemědělcům bez lesa.

Žádám vysvětlení, co vedlo Benešovu vládu k tomu, aby nedala lidem lesy, které původně patřily k zemědělským usedlostem v pohraničí. Ptám se vládních činitelů, těch minulých i současných: Proč nám ty lesy nebyly vydané, když patřily k německým statkům? To opomněli a zapomněli schválně? Pole nám sice byla vrácena, ale co s nimi, když k nim už nepřísluší les?


V lesích bohatnou jiní, a nám je smutno, když vidíme, jak špatně se v nich hospodaří. Proto apeluji také na ostatní restituenty, aby si zašli na katastr zjistit, co všechno vlastnil Sudeťák před nimi a s čím vším hospodařil. Nechápu, když už to jednou bylo Sudeťákům zabaveno, proč to nedostali lidé, kteří přišli do pohraničí žít a hospodařit. Ti se obětovali budování pohraničí.

Autor: František Kuba

5.3.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Stavebnictví - Stavebnictví Stavební dělník 15 000 Kč

Dělníci v oblasti výstavby budov Dělník stavební výroby. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 15000 kč, mzda max. 25000 kč. Volných pracovních míst: 5. Poznámka: místo výkonu práce : okres Bruntál, Výhodou ŘP sk. B,C , strojnický průkaz , první kontakt telefonický a domluvit si schůzku., Hlásit se na telefon 604 561 759 /7:00-17:00 po-pá, Z : 16.8.2018. Pracoviště: Pavel světlák, 792 01 Bruntál 1. Informace: Pavel Světlák, +420 604 561 759.

Potravinářství - Potravinářství Pekař 73 Kč

Pekaři Dělník/ce při výrobě pekárenských výrobků. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Noční provoz, úvazek: . Mzda min. 73.2 kč. Volných pracovních míst: 5. Poznámka: Práce na nočním provozu pekárny cca od 18,00-2,30 hod. Nabízíme práci ve stabilní společnosti, zaměstnanecké benefity. , Nástup možný ihned. , V případě zájmu o tuto pozici zašlete prosím svůj strukturovaný životopis na e-mail: gocalova@aspec.cz nebo si schůzku domluvte dopředu telefonicky.. Pracoviště: A s p e c, spol. s r.o., 9. května, č.p. 586, 794 01 Krnov 1. Informace: , .

Výroba - Výroba Elektromechanik elektrických zařízení 16 400 Kč

Elektromechanici Elektromechanik - mechanik. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 16400 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: místo výkonu práce : Krnov, Cvilínská 7, Požadujeme:, - střední vzdělání s výučním listem nebo ÚSO s maturitou , (osvědčení vyhl. 50 §6 výhodou), - manuální zručnost, přesnost, - spolehlivost, pečlivost a odpovědnost, - časovou flexibilitu, - samostatnost a ochotu profesního vzdělávání, - , , Nabízíme:, - zajímavou práci ve stabilní české společnosti, - jednosměnný provoz, - po zapracování zajímavé finanční ohodnocení, - nástup možný ihned, - pracovní doba 06:00 - 14:30 (možnost přizpůsobit), , Náplň práce:, - montáž, demontáž elektrických motorů a elektro zařízení, - navíjení cívek, - tvarování cívek, - dotvarování cívek, - vkládání cívek do statorů, - vybroušení statorů, - vylepení statorů, - pájení vývodů, - výroba kruhů ke statorům, , Nejprve zasílat životopisy na email: monika.simonkova@kres.cz nebo volat na tel: 554 646 373 - pí. Šimonkové, k sjednání osobní schůzky (životopis sebou). , , , Příspěvek na penzijní pojištění, příspěvek na stravování, 25 dní dovolená., Z : 15.6.2018 A : 9.7.2018 A : 1.8.2018. Pracoviště: K r e s spol. s r. o., Cvilínská, č.p. 325, 794 01 Krnov 1. Informace: Monika Šimonková, .

Zdravotnictví - Zdravotnictví Sociální pracovník 16 690 Kč

Sociální pracovníci specialisté v oblasti péče o zdravotně postižené Pracovník/pracovnice v sociálních službách. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Nepřetržitý provoz, úvazek: . Mzda min. 16690 kč, mzda max. 25100 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: místo výkonu práce : Bruntál, Uhlířská 1353/2, Hledáme:, Komunikativního, spolehlivého pracovníka/pracovnici v sociálních službách pro příspěvkovou organizaci Sagapo - Domov pro osoby se zdravotním postižením v Bruntále., Charakteristika vykonávané práce:, - Vedení dokumentace služby ve vztahu k uživatelům služby, - Přímá práce s uživateli v prostředí komunitního bydlení osob s mentálním a kombinovaným postižením, - Podpora uživatelů v oblastech rozvoje a udržení schopností v oblastech sebeobsluhy, stravování, osobní hygieny, - Podpora uživatelů v osobních zájmech, právech, způsobu trávení volného času, volnočasových aktivitách, Požadujeme:, - Empatii, časovou flexibilitu, - Aktivní přístup a spolupráci, - Výborné komunikační dovednosti , - Samostatnost a zodpovědnost, - Spolehlivost, - Odolnost vůči stresu, - Ochota dále se vzdělávat, - Řidičský průkaz skupiny B výhodou, - Vzdělání středoškolské s maturitou v oboru vzdělání - pečovatelské služby, sociální činnost, předškolní a mimoškolní pedagogika, - U osob se středoškolským vzděláním s maturitou, avšak bez výše uvedeného oboru kvalifikace - Absolvování akreditovaného kvalifikačního kurzu pro pracovníky v sociálních službách do 18 měsíců od nástupu do zaměstnání , Nabízíme:, - Stabilní zázemí organizace Sagapo, - Profesionální vybavení a zázemí pro výkon práce , - Délka pracovní doby 40 hod. týdně, nerovnoměrně rozvržená pracovní doba v nepřetržitém provozu v jednosměnném pracovním režimu denní směny, - Pracovní poměr na dobu určitou 1 roku s možností prodloužení, - Platové zařazení v 7. platové třídě (16 690 - 25 100Kč) + osobní příplatek (0 -4 000Kč) po uplynutí 3 měsíční zkušební doby, - 1 týden dovolené navíc, - indispoziční volno 3 dny ročně, - Příspěvek na obědy, - Příspěvek na penzijní připojištění, - Příspěvek na kulturní a sportovní aktivity, - Vzdělávání v oboru, , Přihláška do výběrového řízení musí obsahovat: - motivační dopis se souhlasem ke zpracování osobních dat podle zákona č. 101/2000 Sb. v platném znění, , - včetně údajů - jméno, příjmení a titul uchazeče, datum a místo narození, místo trvalého pobytu, kontaktní adresu pokud není shodná, telefonické a e-mailové spojení, datum a podpis, - strukturovaný životopis, včetně údajů o dosavadních zaměstnáních a odborných znalostech, - doklady o nejvyšším dosaženém vzdělání a odborných kurzech v prostých kopiích , - Při zaslání na e-mail musí být zasílané dokumenty ve formátu Word, pdf, jpg. , , Vše doručit nejpozději do 05.09.2018 na adresu: Sagapo, příspěvková organizace, Uhlířská 1353/2, Bruntál nebo na e-mail: varja.mrazkova@sagapo.cz, - Kontaktní osoba: Varja Mrázková - personalista, tel. 554211061 , , Informace o výběru uchazeče:, - 1. kolo - hodnocení písemných nabídek hodnotící komisí, - 2. kolo - osobní pohovory s vybranými uchazeči, - O postupu do 2. kola výběrového řízení budou informováni pouze vybraní uchazeči z 1.kola, a to telefonickou nebo elektronickou formou. Pokud nebude v přihlášce vyžádáno vrácení osobních materiálů, budou ihne. Pracoviště: Sagapo, příspěvková organizace, Uhlířská, č.p. 1353, 792 01 Bruntál 1. Informace: Varja Mrázková, +420 554 211 061.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Kohout byl pro několik generací Krnovanů výzvou, aby zkusili překonat závrať, vylézt co nejvýš a případně seskočit do písku. Pro období dětství a dospívání nabízel Kohout různé testy odvahy.

Poznámka Fidela Kuby - Iniciační rituál

Hanácké dožínky. Ilustrační foto

Obce a města regionu ožívají dožínkami

Hradec nad Moravicí ožil hudbou, festival je v plném proudu

Do své druhé poloviny dnes vstupuje festival Moravské hrady v Hradci nad Moravicí. Včera se brány pro návštěvníky otevřely v 15.30 hodin a jako první se na pódiu představilo trio z Karvinska, kapela Ajdontker, jakožto výherce facebookové talentové soutěže Zahraj si s kapelou na festivalu Hrady CZ.

Návštěvnost Moravskoslezského kraje se zvýšila

Cestovní ruch v Moravskoslezském kraji je na vzestupu. Oproti stejnému období loňského roku k nám letos zavítalo hned o 10,5 procenta více turistů a návštěvníků. Tedy alespoň těch, jež se zde ubytovali a lze s nimi kalkulovat. Do této chvíle to letos bylo přes 251 tisíc hostů. Mezi jednotlivými kraji v republice jsou v tomto ohledu severní Morava a Slezsko přímo uprostřed na sedmé příčce. 

Na dožínkách v Rudolticích zazpívají Martha a Tena

Požehnáním dožínkového věnce začínají 18. 8. dožínkové slavnosti ve Slezských Rudolticích.

Na Dožínky vypraví dva parní vlaky, pojede i Rešica

Na rudoltickém náměstí před zámkem se už chystají stánky a lavice, aby bylo vše připravené na sobotní dožínkové slavnosti.  

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT