VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Jan Blahuta: Jen ti hloupí a poctiví zůstali

/ROZHOVOR/ Jan Blahuta z Jindřichova patřil k první vlně českých dosídlenců, kteří po válce přišli do pohraničí z celého Československa. Patří také k zemědělským restituentům, kterým stát vrátil pozemky. Dětství a mládí v pohraničí nebylo zrovna idylické.

5.3.2016
SDÍLEJ:

Jan BlahutaFoto: DENÍK / Fidel Kuba

Když se za tou dobou ohlíží dnes, převažujÍ pocity křivdy a nespravedlnosti.

Jak se stalo, že se v roce 1945 rodiče i s vašimi čtyřmi sourozenci přestěhovali z vnitrozemí do pohraničního okresu Krnov?

Rodiče uposlechli výzvu prezidenta Beneše, aby urychleně přešli do pohraničí, protože bylo nutné po válce zajistit sklizeň úrody a hrozil hlad. Do pohraničí přišli i lidé, kteří neměli páru o zemědělství, protože za protektorátu pracovali v průmyslu. Byli to lidé bez většího majetku, kteří se stěhovali s několika uzlíčky.

Najednou byli postaveni před úkol sklidit úrodu, kterou v pohraničí zanechali sudetští Němci. Beneš řekl lidu, že co si zaberou v pohraničí po německém obyvatelstvu, bude jejich.

Jaký byl váš první dojem?

Byl jsem osmiletý chlapec. Pamatuji si, jak rodiče zabrali zemědělskou usedlost, na které nebylo nic. Jak se říká, ani pírko. Ani ostatní sousedé na tom nebyli lépe. Nebyl dobytek ani koně.

Pro mnoho občanů to bylo velké zklamání. Byli i takoví, co zjistili, jaká je situace, vyrabovali, co kde ještě zbylo hodnotného, a vystěhovali se po měsíci zpět do vnitrozemí. A víc je tu už nikdo neviděl. Jen ti hloupí a poctiví zůstali. Za to si zaslouží postavit pomníky, ale žádná
 z vlád to neudělala.

Přežili jsme, ale byly to krušné chvíle. Přestože jsme měli hospodářství, mohu prohlásit, že jako dítě jsem se mléka nenapil a vajíčko jsem nesnědl. Chleba jsem si natřel margarínem a pořád jsem byl hladový jako pes. Všechno se muselo odevzdat, protože celý národ po válce měl také hlad.

Nevyprávím jen o sobě, protože ostatní na tom byli stejně. Obléct nebylo co, tak jsme do školy chodili otrhaní. Děti z lepších rodin se nám vysmívaly. Měly svačinky, a my jsme jen polykali sliny.

Vzpomínám na jednu rodinu, která měla deset dětí, a ty na tom byly ještě hůř. Starší musely brzy ráno vstávat, jít k sedlákovi napást krávu, aby dostaly trochu mléka a jejich matka mohla nakrmit další sourozence.

Jak tuto dobu hodnotíte s odstupem času?

Vláda prezidenta Beneše mě velmi zklamala. Naslibovala, a skutek utek. Ti poctiví, co v pohraničí zůstali, si museli na úvěr pořídit dobytek, aby mohli v zaslíbeném pohraničí hospodařit. Museli otročit, aby splnili dodávky a obyvatelstvo bylo nasyceno. Za to nám dodnes nikdo nepoděkoval.

Jak jste vnímali, když komunisté zahájili éru kolektivizace?

Když v roce 1949 začínala JZD, někteří byli i rádi, protože to, co nám pan prezident Beneš v pohraničí připravil, bylo neúnosné. Lidé raději volili JZD, než aby chcípli hlady při práci na svém. Velká chyba byla, že lidé neuměli kolektivně pracovat. Jeden kradl přes druhého, až se JZD po dvou letech zase rozpadlo.

Narostly dluhy a přišla bída. Znovu se přešlo na soukromé hospodaření a začalo se od nuly.

Nyní jste ale vy nebo vaši rodiče zase získali hospodářství zpět.

Když rodiče restituovali, napadlo mě zajít na katastr, vytáhnout si pozemkové knihy a katastrální mapy, abych zjistil, co všechno měl za majetek ten Němčour před námi. Zjistil jsem, že kromě patnácti hektarů zemědělské půdy měl ještě dvacet hektarů smrkového lesa.

Jako malý chlapec jsem s otcem a bratrem do toho lesa chodil a koňmo jsme stahovali soušky, abychom měli na zimu na otop nebo dřevo na ploty. Jednou, bylo to asi v roce 1947, přišel za námi hajný a vyhnal nás, že tam nemáme co dělat. Nikdo otci nezdůvodnil, proč do lesa nesmí. Prostě musí vám stačit pole, tak makejte.

Byla to vláda s Benešem na špici, co nás takto nechala v pohraničí krvácet. Přemýšlím nad jeho dekrety, co daly dosídlencům pohraničí. Rodina se třemi dětmi měla nárok na patnáct hektarů půdy. Vše, co bylo navíc, přešlo na stát. Byli jsme na té půdě v podobném postavení, jako kdyby to byl nájem. Chytře vymyšlené.

Beneš nám slíbil, že co si dosídlenec zabere, bude jeho. Jak je vidět, nebyla to pravda, aspoň co se týká těch lesů. Čím nám mohli přilepšit, to znárodnili a nám nechali jen dřinu. Když Beneš zemřel, tak jsem plakal. Kdyby to bylo dnes, neuroním ani slzu.

Proč jsou lesy pro sedláky tak důležité?

Kdyby dali zemědělcům také lesy, byli bychom v hospodaření soběstační a pak by žádného do JZD nedostali. Lesy byly pro sedláka důležitý majetek. Když se neurodilo, zajel do lesa a měl tam záložní peníze v podobě dřeva. A i kdyby vstoupil do JZD s lesem, družstevníkům by se lépe dýchalo a v těžkých dobách by mělo družstvo své záložní peníze v lese.

Místo toho lidé v družstvu zdechali a když už to jinak nešlo, brali si i životy. V šedesátých letech družstva 

v pohraničí zanikla a polnosti přešly na stát. Až ve státech dotovaných družstvech se už pracujícím život změnil k lepšímu.

Přestože už máte důchodový věk, pokoušíte se upozornit, jak těžko se žilo zemědělcům bez lesa.

Žádám vysvětlení, co vedlo Benešovu vládu k tomu, aby nedala lidem lesy, které původně patřily k zemědělským usedlostem v pohraničí. Ptám se vládních činitelů, těch minulých i současných: Proč nám ty lesy nebyly vydané, když patřily k německým statkům? To opomněli a zapomněli schválně? Pole nám sice byla vrácena, ale co s nimi, když k nim už nepřísluší les?


V lesích bohatnou jiní, a nám je smutno, když vidíme, jak špatně se v nich hospodaří. Proto apeluji také na ostatní restituenty, aby si zašli na katastr zjistit, co všechno vlastnil Sudeťák před nimi a s čím vším hospodařil. Nechápu, když už to jednou bylo Sudeťákům zabaveno, proč to nedostali lidé, kteří přišli do pohraničí žít a hospodařit. Ti se obětovali budování pohraničí.

Autor: František Kuba

5.3.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

annonce-logo

Nabídky práce

+ Podat inzerát

2446 - Odborní pojišťovací poradci Odborný pojišťovací(25 000 Kč)

Odborní pojišťovací poradci Odborný pojišťovací poradce (Smlouva o spolupráci). Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Pružná pracovní doba, úvazek: . Mzda min. 25000 kč, mzda max. 30000 kč. Volných pracovních míst: 3. Poznámka: místo výkonu práce : Bruntál, Zaměstnanecká dohoda a smlouva o spolupráci, SŠ, i abs., , Náplň práce - poskytování pojišťovacího poradenství pro stávající a potencionální klienty., Poskytujeme- vstupní odborné zaškolení a vedení, propracovaný systém odborného vzdělávání a kariérní růst, možnost seberealizace; po zaškolení registrace u ČNB, Požadujeme - SŠ vzdělání s maturitou, praxi na obchodní pozici komunikační a organizační schopnosti, pro klientský přístup, příjemné vystupování, samostatnost, spolehlivost, odpovědnost, ochotu dále se vzdělávat, uživatelskou znalost práce na PC, řidičský průkaz sk.B, Podpora na nákup výpočetní techniky, registrace u ČNB, finanční motivační program pro nováčky, finanční počáteční podpora pro začátečníky, kvartální odměny, slevy na firemní produkty., Hlásit se na e - mail petr.svoboda@obchod.csobpoj.cz nebo v pracovních dnech od 10:00-15:00 na tel. č. 608 533 605 popřípadě osobně na pobočce Bruntál každé úterý od 14:00-16:00 h., Z : 25.4.2017 A : 19.7.2017 A : 25.9.2017, A : 27.10.2017 A : 20.11.2017 A : 16.1.2018, A : 20.2.2018. Pracoviště: Čsob pojišťovna, a. s., člen holdingu čsob, Zámecké nám., č.p. 3, 792 01 Bruntál 1. Informace: Petr Svoboda, +420 608 533 605.

Gastronomie - Gastronomie Číšník, servírka(9 150 Kč)

Číšníci a servírky Číšník - servírka. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 9150 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: místo výkonu práce : Vrbno p/P, Jesenická 1, Praxe v oboru vítána, možnost i bez vyučení, spolehlivost, komunikativnost, pracovitost, příjemné vystupování, zájem učit se novým věcem, bezúhonný., Hlásit se na tel. č. 739 425 186 / po - pá vždy od 10.00 do 17.00 hodin /., Z : 20.2.2018. Pracoviště: Irena husvéthová - pracoviště, Jesenická, č.p. 575, 793 26 Vrbno pod Pradědem. Informace: Jiří Husvéth, +420 739 425 186.

Zemědělství, lesnictví a vodní hospodářství - Zemědělství, lesnictví a vodní hospodářství(100 Kč)

Traktoristé a obsluha zemědělských strojů Traktorista v rostlinné výrobě - ošetřovatel skotu. Požadované vzdělání: nižší střední odborné. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 100 kč, mzda max. 110 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: místo výkonu práce : Zemědělské středisko Roudno, Požadujeme řidičský průkaz skupiny T. , Po zapracování je možnost prodloužení pracovního poměru na dobu neurčitou., Hlásit se na e - mail : farma@agroforest.cz nebo na tel. č. 724 444 799, Z : 19.2.2018. Pracoviště: Agroforest, s.r.o. - pracoviště roudno, 792 01 Bruntál 1. Informace: Martina Mýlková, +420 724 444 799.

Řemeslné práce - Řemeslné práce Svářeč(20 000 Kč)

Svářeči Svářeč. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 20000 kč. Volných pracovních míst: 3. Poznámka: místo výkonu práce : Mnichov 236, svářečský průkaz CO2, znalost čtení výkresové dokumentace, samostatnost, flexibilita., Hlásit se na e - mail : Bara.hradilova@kamensky.cz nebo na tel. č. 777 726 023, Z : 19.2.2018. Pracoviště: Kamenský - stavby a konstrukce s.r.o., 793 26 Vrbno pod Pradědem. Informace: Barbora Hradilová, +420 777 726 023.

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Výstava grafik Malgorzaty Stanielewicz a Josefa Odrášky ve Flemmichově vile

Výstava zvětšenin
13

Zvětšeniny ukázaly dávný Krnov

Běžkaři v Jeseníkách mají lepší stopu. Podívejte se na rolbu v akci

/VIDEO, FOTOGALERIE/ Údržbu běžkařských stop na hlavní lyžařské magistrále v Jeseníkách má od letošní sezony na starost jediný spolek. Lidé si změnu pochvalují, podle nich jsou trasy v lepším stavu než dříve.

Raškovka, hitovka olympiády, je v Ostravě vyprodaná

Chcete červeno-modro-bílou čepici Raškovku? V Ostravě máte smůlu! Repliku čepice, kterou nosil Olympijský vítěz ve skoku na lyžích Jiří Raška, je vyprodaná, a to olympiáda ještě nekončí. Vedle této populární relikvie už neseženete ani šály a rukavice.

ON-LINE s ředitelem pivovaru Holba Vladimírem Zíkou

O pivu, vodě, hospodách i Jeseníkách můžete diskutovat se zkušeným pivovarníkem a ředitelem pivovaru Holba Vladimírem Zíkou.

Jedna rolba vládne všem a po krk ve vodě v minus pěti: prohlédněte si videa dne

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku v úterý 21. února 2018.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT