Volně ležících pět set korun nalezl nedávno muž v Krnově. Přestože u peněz nebyla žádná peněženka ani jiná stopa, která by mohla ukázat na původního majitele, nálezce bez sebemenšího zaváhání předal bankovku strážníkům. Ti ji odevzdali na oddělení ztrát a nálezů na krnovské radnici.

Jeho čin vzbudil v mnohých z nás otázku, zda bychom se zachovali stejně, i spekulace, co se s nalezenými a odevzdanými penězi děje dál. Správný postup v takových případech nám ukládá přímo zákon.

Odevzdat nález je zákonná povinnost

„Občanský zákoník říká, že kdo najde ztracenou věc, je povinen ji vydat vlastníkovi. Není-li vlastník znám, je nálezce povinen odevzdat ji obci, na jejímž území k nálezu došlo,“ ocitovala klauzuli o nalezených věcech Ivana Mondeková, kterámána krnovské radnici ztráty a nálezy na starosti. Přesto jedním dechem dodává, že nalezené věci jim nosí především muži zákona, jak strážníci, tak republikoví policisté.

Poctiví strážníci i policisté

„Kdybych to vzala na procenta, jednotliví občané tvoří asi pouhých třicet procent poctivých nálezců,“ přiznala Mondeková. Největší část nalezených věcí tvoří kola. „Většinou jsou však v nepojízdném stavu. Ta dobrá se asi spíš kradou. Buď je někde odhozená naleznou pochůzkáři, nebo nám volají samotní občané, že někde je dlouho kolo opřené o zeď domu či ve stojanu,“ popsala Mondeková obsah depozitního skladu, kde se nalezené věci musí půl roku uchovávat.

O každém nálezu je na městském úřadě sepsán protokol. Pokud se někdo o podobnou věc přihlásí, musí věrohodně prokázat, že je skutečně jeho. Například dokladem o koupi, popisem výrazných identifikačních znaků, přesným označením místa, kde ke ztrátě došlo a podobně. Ivana Mondeková vede v Krnově nejen evidenci nálezů, ale také těch, kteří nějakou svou ztrátu nahlásí.

Někdy mají štěstí a jejich ztracená věc se skutečně najde. Nedávno zde například turistka z Opavy nahlásila, že ztratila drahý fotoaparát. „Měla štěstí, hlídka mi přinesla jeden fotoaparát, který odpovídal popisu. Já jsem na ni měla kontakt, takže jsem jí hned zavolala. Když mi dala přesný popis svého fotoaparátu, který se shodoval s tím nalezeným, mohla si pro něj přijet.

Také vrácení ztraceného předmětu u nás podléhá důkladné administrativní agendě,“ uzavřela strážkyně nálezů Ivana Mondeková.

Jak tedy skončí bankovka?

Pokud se do šesti měsíců o nalezené věci nikdo nepřihlásí, propadnou do majetku obce. Stejný postup platí i pro finanční hotovost. Tedy i ta nalezená pětistovka, která vyvolala takový zájem čtenářů, byla uložena na zvláštním depozitním účtu. Pravda je, že i pro oddělení ztrát a nálezů je odevzdaná bankovka méně obvyklý případ.

Většinou se sem dostávají jen mince nalezené při pochůzkách strážníků a policistů. Majitel v takových případech asi bude mít hodně velký problém, aby věrohodně dokázal, že nalezené peníze jsou skutečně jeho. Za celou dobu, kterou Ivana Mondeková tuto agendu vede, se jí o ztracené peníze ještě nikdy nikdo nepřihlásil.

Ztracené doklady to mají jednodušší, putují zpět na úřad, který je vydal. Tam je zaměstnanci označí za neplatné a občan musí požádat o vystavení nových.