„Byla to vyloženě náhoda. Jeli jsme se s tátou podívat na veletrh hraček do německého Norimberku, oba jsme byli okouzleni. Fandou vláčků jsem byl už odmala," řekl Jakub Ščupák, který se pustil po návratu z Německa do ruční výroby vláčků v malých sériích.

Jak otec a syn při výstavě hraček před šesti lety zjistili, výrobou modelů vláčků se zabývá pouze několik velkých firem. Jinak jde také výhradně o rodinné podniky, které zásobují sebe a ostatní sběratele unikátními miniaturními kousky.

„Začal jsem dávat dohromady první malé vagonky a těšil jsem se, jak rozjedu domácí manufakturu. Tehdy ještě ze stavebnic. Táta mi z hecu říkal: no jo, to víš, že jo, a ještě tomu říkej BuBiModel," vzpomínal milovník modelů Jakub Ščupák.

A protože odmalička Jakubovi doma říkali Bubi, opravdu tak nazval svou malosériovou výrobu, o kterou jeví neutuchající zájem především sběratelé z ciziny. „Tátovi jsem slíbil, že BuBiModel bude za dva roky sám vystavovat na veletrhu v Německu, táta se smál právě jen ty dva roky, než se vyjelo s prvními originálními vagonky na výstavu hraček," říká Jakub Ščupák.

Od té chvíle vystavil své modely v Norimberku již třikrát. Vláčky dodává sběratelům nejen v Německu, ale třeba i v Rakousku, Švýcarsku, Holandsku a na Slovensku. „Mou specializací jsou pivovarské vozy, kterých lze zatím nasbírat třiačtyřicet kusů. Abych mohl vyrábět, musím nejdřív získat souhlas od výrobců skutečných vlaků.

Je též nutné držet krok s dobou. Takovou lokomotivu, která v Německu vyrazí po kolejích za rok, brzy představím jako model," dodal.

Aby toho nebylo málo, otec Lukáš Ščupák vyrábí pro změnu nádherné ruční dráhové modely formulí.

Kdo je Jakub Ščupák Výrobce miniaturních vláčků studuje současně dvě vysoké školy. Fakultu strojní, průmyslový desing na Vysoké škole báňské v Ostravě a dále obor Technické hračky Technické univerzity v Drážďanech. Do Drážďan Jakuba Ščupáka přijali díky jeho výstavní činnosti v Norimberku, kde předvedl zdokonalený systém stavebnice drážních domků.