VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Jako celek jsou nemocnice v zisku

Krnov, kraj – Moravskoslezský kraj zřizuje šest nemocnic. V minulosti se mnohé z nich potácely v mnohamilionových ztrátách. Propojením nemocnic v Krnově a v Opavě pod jednoho ředitele do jednoho ekonomického celku se kraj rozhodl otestovat, zda tudy vede cesta k úsporám a lepšímu hospodaření. Zdá se že ano.

26.3.2015 1
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: ČTK/AP

Zatímco v roce 2013 hospodaření krajských nemocnic ještě skončilo v záporných číslech ztrátou 37 milionů korun, bilancování loňského roku už bylo podstatně radostnější. Krajské nemocnice jsou v zisku 15 milionů korun.

Kromě Krnova a Opavy jsou krajské nemocnice také v Havířově, Karviné, Třinci Frýdku-Místku. Dohromady hospodařily s rozpočtem kolem 4,7 miliardy korun.

„Na kladném hospodářském výsledku měla vliv nová úhradová vyhláška, která nebyla tak tvrdá jako ta před dvěma lety, kdy se příjmy nemocnic od zdravotních pojišťoven razantně snížily. Za černými čísly stojí ale hlavně změna řízení nemocnic a optimalizace nákladů.

Od dubna 2013 krajské nemocnice fungují v personálních uniích," komentoval hospodářské výsledky náměstek moravskoslezského hejtmana pro zdravotnictví Jiří Martinek.

Po dobré zkušenosti z Opavy 
a Krnova se řízení nemocnic v personálních uniích rozšířilo. Výhody jsou zřejmé zejména při realizaci veřejných zakázek centrálním zadavatelem. „Loni už nešlo jen o sdružené nákupy komodit v rámci personálních unií, ale o spolupráci napříč všemi krajskými nemocnicemi.

To znamená, že centrálním zadavatelem zakázky je vždy jedna z nemocnic, která komoditu vysoutěží i pro ostatní zdravotnická zařízení," vysvětlil Jiří Martinek s tím, že spolupráce krajských nemocnic posiluje
v medicínské i lékárenské oblasti, ošetřovatelské péči i vzdělávacích stážích.

Manažerský informační systém kraji umožňuje rychle získávat aktuální informace nutné pro řízení nemocnic a srovnávání ekonomických dat. „Jsme jediný kraj v republice, který v nemocnicích takovýto nástroj řízení a v tomto rozsahu používá," doplnila vedoucí krajského odboru zdravotnictví Vratislava Krnáčová.

hospodaření nemocnic 2013 hospodaření nemocnic 2014
Krnov +18,2 mil. +6,3 mil.
Opava +0,3 mil. +6 mil.
Karviná -7,8 mil. -25 mil.
Třinec -8,6 mil. -6,6 mil.
Frýdek-Místek -33,3 mil. +35,4 mil.
Havířov -5,7 mil. -1,2 mil.
celkem -36,9 mil. celkem +15 mil.

Bruntál chce zbourat hlavní budovu bývalé nemocnice, krnovské zdravotnictví vzkvétá

Po zrušení okresu Krnov v roce 1960 se vše začalo soustředit a přesouvat do nového okresního města Bruntálu. Přestože byl Bruntál o polovinu menší než Krnov, přešlo tam i ředitelství Okresního ústavu národního zdraví. Od té doby Krnované mohli Bruntálu jen závidět rozmach zdravotnictví.

Dnes se situace zase obrátila ve prospěch Krnova. Čím tento proces začal? „Již od začátku roku 1990 bylo slyšet hlasy mezi obyvateli Krnova i samotnými zdravotníky, že krnovská nemocnice by se měla odtrhnout od OÚNZ Bruntál a osamostatnit se.

Naráželo to však na nezájem – a možno říci i odpor – u vedení této okresní zdravotnické instituce. Jednání vedla jen ke stálému oddalování. Ředitelství OÚNZ se naopak snažilo prosadit, aby se investiční akce ve zdravotnictví realizovaly právě v Bruntále.

Proto bylo v únoru 1990 zřízeno konto a občané vyzváni, aby přispívali na rozvoj nemocnice v Krnově," zaznamenal krnovský kronikář Vladimír Blucha první indicie, se polistopadový vývoj ve zdravotnictví u nás začne ubírat zase opačným směrem.

Zatímco krnovská nemocnice dnes má za sebou generální rekonstrukci, modernizaci i dostavbu dalších pavilonů, opuštěná hlavní budova někdejší nemocnice v Bruntále nejspíš brzy půjde k zemi. Rekonstrukce budovy, která kdysi dominovala bruntálské nemocnici, by vyšla na více než sto padesát milionů korun.

Proto se do ní nikomu nechce pouštět. Pokud se podaří za krajskou dotaci tuto budovu zbourat a postavit na stejném místě nové budovy, podařilo by se městu ušetřit až dvě třetiny nákladů. Názory obyvatel Bruntálu se ale různí, takže není vyloučeno, že město vyhlásí k problematice demolice referendum.

Autor: František Kuba

26.3.2015 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Krnov – Rožnov 5:3
5

Krnov si zápas zbytečně zdramatizoval, ale nakonec vyhrál

Ilustrační foto.

V souboji nováčků se radoval Rýmařov

To jsou oni! Podívejte se, kdo bude nově hájit zájmy Moravskoslezského kraje

/FOTOGALERIE/ Kteří poslanci budou po volbách v dolní komoře parlamentu zastupovat a hájit zájmy Moravskoslezského kraje? Nejvíce mandátů získalo hnutí ANO. Podívejte se, kdo patří mezi nově zvolené poslance.

Zesnulí v krnovském a bruntálském regionu

Vážení čtenáři, na webových stránkách Bruntálského a Krnovského Deníku přinášíme seznam zesnulých v našem regionu za uplynulé období.

ANO dosáhlo výsledku, na který u nás bývala zvyklá ČSSD

/SLEDOVALI JSME ON-LINE, FOTOGALERIE Z VOLEBNÍCH ŠTÁBŮ/ Spočteno, podtrženo, hotovo. Volby v Moravskoslezském kraji jasně vyhrálo hnutí ANO s hejtmanem Ivo Vondrákem v čele, drtivou porážku naopak utržila ČSSD, kterou v regionu vedl celostátní lídr Lubomír Zaorálek. K urnám přišlo 551 446 lidí, čímž účast dosáhla 55,86 procent.  

Mladí lidé letos volili častěji, než je zvykem

/FOTOGALERIE/ Během voleb do poslanecké sněmovny se k urnám dostavilo mnoho mladých lidí, kteří v předchozích volbách ještě hlasovat nemohli. Podle odpovědí mladých voličů z Rýmařova šli k volbám, protože jim není lhostejné, kdo bude sedět v příští vládě a jakou politiku povede Česko jak vnitrostátně, tak vůči Evropské unii.  

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení