Jeho cílem je poskytnout obyvatelům Krnovska informace o možnostech podpory podnikatelů. A to jak těch začínajících, tak těch, kteří již nějakou dobu podnikají a potřebují překonat stagnaci, popřípadě vyřešit nějaký problém.

„Kam jsme se za půl roku provozu kanceláře posunuli? Díky pravidelné přítomnosti jsme měli možnost zmapovat asi 35 firem, které na Krnovsku působí a spadají mezi malé a střední podniky, což znamená do 250 zaměstnanců. Tyto firmy byly osloveny, s řadou z nich proběhla osobní setkání, na která navázaly zatím tři realizované projekty v oblasti podpory podnikání. Dále jsme pomohli dvěma společnostem zviditelnit v médiích jejich podnikatelský příběh, což je služba, kterou nabízíme pro zvýšení povědomí o zajímavých firmách v jednotlivých regionech. Další projekty byly rozjednány, ale zatím nezrealizovány,“ uvedl za MSIC Kamil Košťál.

Spuštění více projektů na podporu podnikání podle něj brání počáteční nedůvěra. Podnikatelé příliš nedůvěřují veřejnému sektoru ani poradcům. Svou roli hraje i nedostatek času.

„Většina firem, s nimiž jsme se setkali, jsou rodinného charakteru, kde klíčovou roli ve všech činnostech firmy hraje majitel nebo úzká skupinka vedení. Protože všechny klíčové činnosti stojí na nich, je pro ně problematické udělat si čas na pravidelná setkání k rozvojovým otázkám.

Je třeba zdůraznit, že se jedná o důvody, které jsou srovnatelné s těmi, s nimiž se setkáváme po celém Moravskoslezském kraji mimo Ostravsko. Tam je přece jen povědomí o MSIC a nabízených službách větší a velmi dobrou službu poskytují pravidelná setkání podnikatelů, kteří si mohou vyměňovat pozitivní i negativní reference,“ doplnil Kamil Košťál. Od února zástupce MSIC působí v krnovském coworku každý lichý týden v úterý v čase od 9 do 15 hodin.

„Naše dosavadní zkušenost je taková, že podnikatelé vzhledem k nedostatku času mnohem více preferují setkání v jejich firmách,“ uzavřel Kamil Košťál.