Do bruntálské pobočky šumperského Moravolenu nastoupil František Nedomlel v roce 1977. Předtím se živil dva roky v lese jako dřevorubec. Při dřevorubeckém zaměstnání ještě stačil dostavět v Bruntále rodinný dům.

„Ze začátku jsem v Moravolenu pracoval v propagaci. Maloval jsem písmenka a tvořil nástěnky," vzpomínal na léta před rokem 1989 bruntálský řezbář.

Podle Baťovského vzoru

Propagace ale kreativního umělce příliš neuspokojovala. Proto začal docházet do stolárny, kde nejen navrhoval interiéry staveb, ale stavby také realizoval. „Spadal jsem přímo pod ředitele Němce, který mě úkoloval co, kde a jak mám dělat. Na toto období vzpomínám poměrně rád, protože bylo stále co dělat.

Když někde něco hořelo, byli jsme tam dokonce tři dny a tři noci v kuse," popisoval situaci v podniku František Nedomlel.

Před žádnou prací se nezastavil. Uměl se postavit k soustruhu na železo nebo na dřevo, nebál se ani lakování podlah, případně jiných prací, mohl i vyvážet vagony. Vlastnil dokonce strojnický průkaz na hydrauliku, takže se dal pokládat za univerzála, což mu zůstalo dodnes.

„Náš ředitel Němec jel podle takového Baťovského vzoru, to byla naše výhoda. Na fabriku dal nápis Náš závod, náš domov," vzpomínal Nedomlel.

S riflovinou začali v Bruntále

Ředitel razil heslo, že pokud chce ve fabrice spokojené zaměstnance, musí pro ně sehnat jídlo, takže zajišťoval snídaně, svačiny, obědy i večeře pro obě pracovní směny. Fungovaly jesle a školky pro děti zaměstnanců, nikdo nezůstal bez bytu.

„Toto ředitel prosazoval, a proto u nás v závodě ty spokojené lidi také měl," uvedl Nedomlel, kterého práce v Moravolenu naučila za dvanáct let jeho působení lecčemu novému.

Rifle z Bruntálu

Například zjistil, že riflovina pochází z Bruntálu. „To jsem nevěděl, že pochází z bruntálského Marburku. Jde o dvě textilie vetkané do sebe, proto je materiál tak pevný. Na rifle jsem ale já osobně nikdy nebyl, chlapi by měli nosit volnější kalhoty," konstatoval Nedomlel.

Riflovinu začali v Bruntále vyrábět jako celty pro americkou armádu. A z celt teprve začali zpracovávat oblíbené rifle, do nichž dnes chodí oděn téměř celý svět.

Smutek: Moravolen šel k zemi

František Nedomlel se dodnes nevyrovnal s demolicí Moravolenu, objektů bývalé přádelny podnikatele a někdejšího starosty města W. F. Olbricha.

„Myslel jsem si, že z těch budov udělají například muzeum tkaní. Bylo by to vhodné už jen s ohledem na význam stavitele Olbricha, který byl celých osmnáct let starostou Bruntálu. Také jeho vnuci mají o Bruntál dodnes zájem, nechali si dokonce postavit třinácté zastavení křížové cesty na Uhlířském vrchu," dodal tvůrce všech čtrnácti zastavení.