Firmám totiž schází kvalifikovaní zaměstnanci a studentům školy zase těsnější sepětí s praxí.

Optimální by bylo, kdyby si žáci mohli práci v podnicích skutečně vyzkoušet, což často v zaběhnutém provozu není jednoduché a často možné, aby se zde někdo praktikantům věnoval. „Dítě dělá chyby. Aby se něco naučilo, musí něco pokazit," řekl Jiří Meca, ředitel Střední průmyslové školy a Obchodní akademie Bruntál.

I když má škola velice moderní vybavení a umožňuje žákům spoustu věcí si vyzkoušet, není nad to, když se žáci dostanou přímo do firem. „Praxe přináší pozornost, žáci dokáží nasát atmosféru firmy a výrobního procesu," dodal Jiří Meca.

Spolupráce škol a místních podniků by měla být především dlouhodobá a funkční. Jak se podnikatelé na jednání shodli, dělají to také pro sebe.

Prvním krokem spolupráce bude exkurze výchovných poradců z bruntálských škol do místních firem. S dětmi je třeba ale pracovat už mnohem dříve, než na střední škole, a vytvářet u nich dobrý vztah k technickým oborům. Mezi návrhy na pomoc podniků při vzdělávání je například spolupráce na technických kroužcích pro děti ze základních a středních škol.

Odborníci z praxe by se mohli podílet na přípravě školních vzdělávacích programů a občas vést na školách semináře.