Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Jak mluvit s dětmi o drogách?

Policisté umí citlivě přiblížit dětem téma závislostí. V krnovské základní škole v Žižkově ulici názorně ukázali žákům, co obnáší užívání alkoholu, cigaret a drog.

14.10.2015
SDÍLEJ:

Děti se dozvěděly jaká rizika našince čekají při konzumaci alkoholu, drog nebo cigaret.Foto: DENÍK / Gabriela Mathiasová

Preventivní program, který varuje děti před závislostmi, dorazil také do Krnova. Interaktivní výstava v krnovské Základní škole Žižkova je určena také pro žáky z okolních škol.

„Pokud to alespoň jednoho z nich v budoucnu zachrání před pádem do závislosti, má taková akce smysl," domnívá se Zdeněk Obruča, ředitel krnovské základní školy v Žižkově ulici.

Výstavu zaměřenou na prevenci užívání alkoholu, cigaret a drog doprovází animační program, při němž policisté upozorní žáky zajímavou formou na rizika spojená s užíváním těchto látek. Program absolvují nejen děti ze Základní školy Žižkova, ale v následujících čtrnácti dnech se s ním seznámí všichni čtvrťáci a páťáci ze všech čtyř krnovských škol i z okolních obcí.

Alkohol a cigarety

„Alkohol a cigarety jsou palčivým problémem celé společnosti. Děti by se o jejich škodlivosti měly dovědět už v době, kdy s nimi běžně nepřijdou do styku," uvedla mluvčí krnovské radnice Dita Círová.

„Děti získají tvořivou formou poznatky o škodlivosti alkoholu, tabákových výrobků a drog. Výstavou je provedou policisté. Žáci nebudou pasivními posluchači, ale aktivními spolutvůrci," doplnila Irena Šindlerová, referentka prevence kriminality z odboru školství, kultury a sportu krnovského městského úřadu.

„S informacemi se pracuje bez obalu. Na jednom z obrázků je například těhotná žena. Chceme, aby si děti představily, jak miminko může na rizikové chování maminky doplatit," vysvětlila Irena Šindlerová.

Pokřivené zrcadlo

„Pracuje se také s hlubší úrovní. Děti se podívají do pokřiveného zrcadla, které zobrazuje, že člověku závislému na alkoholu se nejen zkresluje vidění světa, ale alkohol pokřivuje člověka samotného a jeho sebeobraz," popsala program městská preventistka Irena Šindlerová.

Zajímavé je podle ní pro děti také to, když si uvědomí, že kouření má kromě zdravotních i ekonomické důsledky.

„Spočítáme si, že člověk, který kouří krabičku cigaret denně, utratí za kouření ročně přes dvacet pět tisíc korun. A teď si děti představí, co by za to všechno mohly mít notebook, kolečkové brusle nebo kolo…", popisuje jeden ze silných momentů programu Irena Šindlerová.

Uvědomí si, co je legální a co už ne

Vedle problémů zdravotních a ekonomických je dalším tématem, na které výstava upozorňuje, trestní zodpovědnost. Takže děti na konci programu ví, co je v oblasti drog, alkoholu a cigaret legální a co ne.

Cílem výstavy je potlačit trestnou činnost, kterou děti a mládež páchají pod vlivem návykových látek, zejména alkoholu, tabáku a marihuany.

„Nemyslím si, že se ze všech dětí po absolvování programu stanou navždy odpůrci alkoholu, drog a cigaret, ale pokud to pozitivně ovlivní alespoň pár z nich, pokud program v budoucnu zachrání jedno z těchto dětí před pádem do závislosti, má to smysl. Každá koruna, která se dá do prevence, se několikanásobně vrátí na tom, co se uspoří za řešení následných problémů," uvedl ředitel Zdeněk Obruča.

Po pěti letech

Tím, že tato akce má smysl, si je jistá také zástupkyně ředitele Monika Ondrová, kterou potěšila reakce současných deváťáků, kteří programem prošli před pěti lety.

„Když nám deváťáci pomáhali výstavu instalovat, vzpomínali, že se jako čtvrťáci programu také zúčastnili. I po té době si pamatovali, co jim tehdy policisté říkali, vzpomínali i na detaily, až mě to překvapilo," doplnila ředitele Monika Ondrová.

Informace ze školy, i z Armády spásy

Důležité je podle ní také to, že děti neslyší informace jen od učitelů, ale také od jiných autorit. V konkrétním případě tohoto programu od policistů, ale například také od různých pracovníků při svých mimoškolních aktivitách.

Žákyně Lilien Kotlárová se o závislostech dověděla již dřív, a to v klubu Armády Spásy. „O cigaretách i dalších závislostech už jsem toho dost věděla, protože jsme si o tom povídali v klubu Armády Spásy, kam chodím, takže teď jsem na hodně z toho, co se ptali, mohla odpovědět," řekla Lilien Kotlárová.

Až budu velký, nechci kouřit

Hned po absolvování programu jsou žáci z krnovské základní školy pevně rozhodnuti, nic si s cigaretami, alkoholem ani marihuanou nezačínat.

„Až budu velký, nechci kouřit ani pít, protože by se mi mohla motat hlava, bylo by mi zle a mohlo by mě to i zabít," je si nyní jistý díky školní prevenci Matěj Pavlík.

Absolvováním programu preventivní práce nekončí, pedagožky a pedagogové navážou na dané téma v dalších hodinách, budou se k němu vracet, ať už v občanské výchově nebo ve výchově ke zdraví.

Programy budou probíhat až do 23. října, kromě žáků krnovských škol přijedou také čtvrťáci a páťáci z Jindřichova, Hošťálkov a Holčovic. Výstavu připravilo Město Krnov ve spolupráci s Policií ČR.

Gabriela Mathiasová

Autor: Redakce

14.10.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Ilustrační fotografie.

Počítačový kurz pro seniory

Ondřej Štveráček Quartet a  Ryan Carniaux

Hudební lahůdka ve Společenském domě

Jazzový klub se vrací pod střechu

Po letní sezoně venkovních festivalů a koncertů se rýmařovský jazzclub opět vrací na pódium Střediska volného času Rýmařov.

Koncert komorního dua

Koncert komorního dua Vientomarero flétnistky Michaely a kytaristy Jiřího Mecových budou moci diváci vidět ve čtvrtek 19. října v sále Základní umělecké školy Bruntál.

Krnov bojoval, ale na body nedosáhl

Zklamaný z výsledku byl po utkání v Bohumíně trenér krnovských hokejistů Jaroslav Plánovský. Hosté nehráli špatně, jenomže zahazovali šance, takový Tomáš Polok zahodil čtyři tutovky.

Horní Benešov se z Frýdku vrátil s prázdnou

Krajská hokejová liga ve středu pokračovala dalším kolem, v jehož rámci do moderní frýdecko-místecké haly Polárka zavítal tým Horního Benešova. Hostům se ale příliš nedařilo a z Frýdku si odvezli prohru v poměru 0:7.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení