Chcete zachránit život? Není nic lehčího, než zajít na odběrové středisko Transfuzní služby a.s. Šumperk, v pravém křídle budovy bruntálské polikliniky a dobrovolně darovat krev. Z odběru mít strach nikdo nemusí.

Krev může darovat každý, jen nesmí patřit do rizikové skupiny obyvatel a musí být zdráv. Odběr krve probíhá následujícím způsobem: nejprve se vyplní rozsáhlý dotazník týkající se zdravotního stavu dárce, jeho způsobu života. Po vyplnění dotazníku prochází člověk evidencí, kde se mu změří teplota, zváží se a odebere krevní vzorek pro vyšetření krevního obrazu. Následuje klinické vyšetření lékařem, který podrobně posoudí zdravotní stav, data v dotazníku a uschopní dárce k odběru.

Lékař poradí dárci například i se stravovacím režimem, celé životosprávě, a pakliže dárce není připuštěn k odběru, doporučí i další vyšetření. Diskrétnost všech údajů je nezbytná. Pak je na řadě provedení vlastního odběru. Následují i odběry vzorků na vyšetření jaterních testů, virologického vyšetření - testů na hepatitidy B a C, lues, HIV, vyšetření krevní skupiny a protilátek proti krvinkám. Navíc v Bruntále každému dárci vyšetří cholesterol.

Před odběrem vynechte tučná jídla

Na odběr plasmy se přihlašují dárci až po běžném odběru. Darovat krev může každý ve věku od 18 do 65 let. „Nový dárce nemusí předem projít žádným lékařským vyšetřením. Je dobré před odběrem nebýt lačný, jen požít lehkou stravu. Vynechat tučná jídla, vajíčka, anglickou slaninu a podobně. A rovněž je již vhodná i lehká večeře před odběrem,“ uvedla primářka bruntálského transfuzního oddělení Ivana Krajsová.

Mnoho takzvaných prvodárců má z odběrů krve obavy. "Nemusí mít, odebírá se limitované množství krve tak, aby neublížilo oběhu. Strach je opravdu zbytečný," uvedla Ivana Krajsová. Primářka doporučuje i příjem dostatečného množství tekutin před odběrem, po něm dárci mohou chvíli poležet. O placené dárce zájem v Bruntále nemají. V celé Evropě se doporučuje bezplatné dárcovství, protože placené, by mohlo být právě motivací pro rizikové skupiny obyvatel.

„Chtěla bych poděkovat policistům, kteří minulý týden v počtu čtyřiadvaceti osob darovali krev, z toho devět jich přišlo poprvé. Velmi rádi přivítáme i ostatní skupiny obyvatel,“ dodala primářka.

Dárcovskou základnu je potřeba neustále posilovat aby v době, kdy je větší spotřeba krve u pacientů. Ať po traumatech, či chronicky nemocných, bylo vždy dostatečné množství tohoto velmi cenného léčiva, které se doposud nedá ničím nahradit. Velmi děkuji všem, kdo přicházíte na transfuzní oddělení krev darovat.