Je pátek 13. neštastný den?Proč je vlastně pátek třináctého v mnoha zemích považován za nešťastný den? Zdůvodňuje to hned několik pramenů. Podle křesťanů byl pátek dnem smůly a neštěstí.
Proč? Protože podle nich právě 13. dne v měsíci na Velký pátek byl ukřižován Ježíš Kristus, protože při Poslední večeři sedělo u stolu třináct lidí a protože ten třináctý z nich byl Jidáš, který, jak známo, Krista zradil.
Konkrétní možnou podobu však tato pověra dostala po pátku 13. října 1307 tentokrát pro templáře. Ten den začal francouzský král Filip IV. Sličný s jejich pronásledováním a neměl žádné slitování. Po zatčení byli rytíři templářského řádu mučeni a popravováni. Události vedly až k zániku řádu.
Není divu, že pozůstalí a následovníci začali považovat pátek třináctého za přímo ďábelsky nešťastný den.
Co vám říká dnešní datum?
Bojíte se pátku třináctého?
Pátek třináctého je všeobecně vnímán jako nešťastný den. Všechno negativní, co se lidem v tento den stane, přisuzují právě třináctce v kombinaci s pátkem. Málokdo ale dnes ví, jak tato pověra vlastně vznikla. Nejrozšířenějším vysvětlením je, že má původ v křesťanském náboženství. Ježíš Kristus byl ukřižován na Velký pátek kvůli zradě třináctého účastníka poslední večeře, Jidáše Iškariotského. Historicky doloženou událostí, která by mohla tuto pověru spustit, je pak uvěznění a následné upálení stovek členů templářského řádu na pátek 13. října 1307.
Máme se tedy čeho bát? Pravdou je, že se podle statistik v pátek třináctého nestává ani více nehod na silnicích ani jiných nepříjemností. Podle statistiky dopravní policie jsou pátky třináctého z hlediska výskytu nehod naprosto průměrné. Mnohé kultury navíc tento den vždy považovaly za šťastný.
Je tedy zcela na vás, jestli se dnes zabarikádujete doma, aby se vám nepřihodilo nic špatného, nebo navzdory pověrám vyrazíte za zábavou jako kdykoli jindy. Já osobně v pátek oslavím narozeniny dobré kamarádky, která mi už 17 let dokazuje, že pátek třináctého rozhodně smůlu nepřináší.