Různé výtky na adresu stravování ve školních jídelnách zazněly nedávno na Fóru Zdravého města. Byl to vzkaz od Mladého stolu, u něhož zasedli zástupci školních parlamentů.

Vyrazili na kontrolu

Úroveň stravování ve školních jídelnách je v poslední době terčem kritiky nejen dětí, ale i rodičů. Proto vyrazili na kontrolu jídelen zástupci města Krnova jako jejich zřizovatele. Do jídelen zašel místostarosta Jan Krkoška a vedoucí odboru školství, kultury a sportu Pavlína Říhová.

Trojice jídelen

„Během dvou dnů jsme v době obědů navštívili všechny tři školní jídelny v ulicích Albrechtické a Žižkově a na náměstí Hrdinů. V každé jsme si prohlédli prostředí, nahlédli do prostor, které mají strávníci k dispozici, zkontrolovali čistotu příborů a talířů, zhodnotili množství a vzhled podávané stravy.

V kuchyních jsme pak vedle posouzení provozní hygieny zjišťovali, jak se dělí porce pro malé a větší děti, dospělé a cizí strávníky a také jsme je převážili," uvedla Pavlína Říhová.

Vážení porcí

Pozitivní zjištění bylo, že všude mají strávníci možnost si porce okamžitě převážit, čehož někteří využijí a pak jsou překvapeni, že jejich oběd skutečně odpovídá normám. Kontroly ale potvrdily oprávněnost některých podnětů.

„Narazili jsme na určité nedostatky, které se budeme snažit přes prázdniny odstranit tak, aby od nového školního roku strávníci poznali rozdíl a byli spokojenější. Úroveň školních jídelen nám není lhostejná. Naopak. Jejich provozem se v blízké budoucnosti budeme detailněji zabývat," řekl místostarosta Jan Krkoška.

Historie systému školních jídelen

Systém školních jídelen byl v Československu zaveden před více než půl stoletím. V roce 1963 vydalo ministerstvo školství první vyhlášku, která stanovila výživové normy pro školní stravování.

V současné době se ve školních jídelnách stravuje přes jeden a půl milionu žáků a studentů. Rodiče financují pouze potraviny, peníze na mzdy poskytuje ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy, provoz školních jídelen hradí jejich zřizovatel, v případě Krnova to je město Krnov.