Rozvíjí myšlenku Českého království, v jehož čele nestojí volený prezident, ale šlechtic. který jako potomek tradiční panovnické dynastie má dědičný nárok na královský či císařský trůn. Co monarchisté doporučují svým příznivcům, kteří zvažují účast v prezidentských volbách?

Na politické scéně působí Koruna Česká - monarchistická strana Čech Moravy a Slezska, která prezentuje monarchii jako úspěšné a osvědčené státní zřízení s dlouhou tradicí. „K nadcházejícím prezidentským volbám Koruna Česká nezaujímá žádný oficiální postoj – tyto republikánské hrátky nás nezajímají. Oslovili jsme nicméně všechny kandidáty s dotazem na zájem o hlasy našich příznivců. Jejich odpovědi zveřejňujeme,“ uvádí monarchisté na svém webu korunaceska.cz.

Leden 2023: Na Osoblažku se vrátila lokomotiva 705 913-2 a vůz Balm. Zkušební jízdy můžou začít. Konečně! Tak komentují tyto fotografie fanoušci Osoblažky.
Na úzkokolejku Osoblažku se vrátila opravená lokomotiva

Do ankety monarchistů se z prezidentských kandidátů zatím zapojili jen Karel Diviš a Pavel Fischer. Oba odpověděli kladně na otázku: „Máte v pozici uchazeče o funkci volené hlavy státu zájem mj. o hlasy členů a příznivců monarchistické strany, tzn. voličů jejichž politické přesvědčení je, že hlava státu má být v principu nevolená?“

Současně Koruna česká zveřejnila na svém webu napodobeninu volebního lístku, který si zájemce může vytisknout a vhodit do volební urny. Na lístku je místo jména skutečného prezidentského kandidáta představen Karel Habsbursko-Lotrinský jako korunní princ český, markrabě moravský a vévoda slezský. Narodil se 11. ledna 1961, takže čeští monarchisté se 14. ledna 2023 od 16.30 hodin sejdou v kostele Nanebevzetí Panny Marie ve Strážnici, aby u příležitosti narozenin za něj nechali sloužit slavnostní bohoslužbu.

Prezident Miloš Zeman se připravuje na svůj poslední vánoční projev ve funkci, 26. prosince 2022.
Jak šel čas s Milošem Zemanem: Lidé ostře sledovali prezidentovo zdraví

Tento potomek habsbursko-lotrinské dynastie už má politické zkušenosti, protože v minulosti byl poslancem Evropského parlamentu za rakouské lidovce. Působil také v kultuře a v humanitární oblasti. Je sice prvorozený syn bývalého rakouského, českého a uherského korunního prince Oty a Reginy Sasko-Meiningenské a také je vnuk posledního rakouského císaře, uherského a českého krále Karla I., ale Rakousko, které je jeho vlastí, neuznává žádné šlechtické ani panovnické tituly. Ty byly v Rakousku zrušeny zákonem.

Monarchisté nabízí svým příznivcům neplatný volební lístek se jménem Karla Habsbursko-Lotrinského. Je sice neplatný, ale demonstruje monarchistické smýšlení voliče, který ho vhodil do urny.Monarchisté nabízí svým příznivcům neplatný volební lístek se jménem Karla Habsbursko-Lotrinského. Je sice neplatný, ale demonstruje monarchistické smýšlení voliče, který ho vhodil do urny.Zdroj: ceskakoruna.cz

Přestože Karel Habsbursko-Lotrinský si ve své vlasti obvykle vystačí s občanským jménem Karl Habsburg a nepoužívá tituly jako "Jeho císařská a královská Výsost", papež Benedikt XVI. ho opakovaně veřejně oslovil jako "Jeho císařskou Výsost". Podle rozsudku Zemského správního soudu ve Vídni z roku 2019 měl Karel Habsbursko-Lotrinský porušit zákon o zákazu šlechtických titulů v Rakousku, když své internetové stránky pojmenoval karlvonhabsburg.at.

Luboš Velecký jako kapitán lodě.
Prezidenta monarchista z Valtic nevolí, máme přece krále

„Pro ty, jimž by přišlo, že není koho vybrat, dáváme do úvahy využít královský volební lístek, který je sice zjevně neplatný, dostatečně srozumitelně však ukazuje přesvědčení volitele,“ komentuje Koruna česká napodobeninu volebního lístku se jménem Karla Habsbursko-Lotrinského na svém webu.

V prezidentských volbách 2013 sice kandidoval na českého prezidenta aristokrat Karel Schwarzenberg, ale monarchista Luboš Velecký z Valtic stejně vhodil do urny neplatný lístek se jménem Karel Habsbursko-Lotrinský. „Jsem proti jakékoliv prezidentské volbě. Můj názor je, že svého legitimního panovníka máme. Je jím Karel Habsbursko-Lotrinský," zdůvodnil svůj postup Luboš Velecký jako člen Koruny České, monarchistické strany Čech, Moravy a Slezska.