Na olomouckém výstavišti proběhla koncem října celonárodní výstava ovoce, zeleniny a školkařských výpěstků Flora Olomouc 2016. V expozici Českého zahrádkářského svazu (ČZS) vystavili své výpěstky pod hlavičkou Územního sdružení ČZS Bruntál také krnovští zahrádkáři.

OVOCNÁŘI KONKURUJÍ ÚRODNÝM OBLASTEM

„Ačkoliv máme zahrádky v podhorské oblasti Jeseníků, kvalitou svých výpěstků pravidelně konkurujeme zahrádkářům z mnohem úrodnějších oblastí, jako jsou Olomoucko, Prostějovsko, Uherskohradišťsko a další.

Letos o tom svědčí získání prvního místa za naší expozici v Olomouci. Navíc odrůda jablka santana z Krnova byla vyhodnocena jako nejlepší jablko zahrádkářské expozice Flory Olomouc 2016," pochlubil se za krnovské zahrádkáře pomolog a zkušený sadař Miroslav Přasličák z Chomýže.

PŘEKVAPENÍ ROKU 2013: SANTANA PRO ALERGIKY

Zahrádkáři na Krnovsku každoročně soutěží o titul jablko roku. Většinou v ní vyhrávaly jen favorizované rubíny, rubinoly nebo bohemie, které jsou ideální do podhorských klimatických oblastí na severu.

V roce 2013 v okresní soutěži zcela nečekaně porazila všechny tyto favority téměř neznámá nová odrůda santana. Vítězné jablko roku 2013 dozrálo v Úvalně na jabloni santana zahrádkáře Kolaříka.

Porota byla chutí plnou šťávy nejen nadšená, ale také překvapená, protože santana byla vyšlechtěna jako speciální odrůda pro alergiky. Při vývoji nebo šlechtění potravin vhodných pro alergiky se většinou hledí na úplně jiné vlastnosti, než výtečná špičková chuť.

Lidé alergičtí na syrovou jablečnou dužinu nebo slupku dobře znají zduření rtů, brnění jazyka, opuchnutí obličeje nebo neovladatelné kýchání.

ZAHRÁDKÁŘI HODNOTÍ V SUPERLATIVECH

Ukázalo se, že santana žádnou takovou reakci nevyvolává, a navíc výborně chutná jak alergikům, tak všem ostatním milovníkům čerstvých jablek. Byla vyšlechtěna v Holandsku křížením odrůd Elstar a Priscila. Výsledkem je mimořádně šťavnaté jablko s vyrovnaným poměrem sladké a kyselé chuti, charakteristickou vůní a středně tvrdou dužninou, která se snadno kouše.

Navíc je santana odolná proti strupovitosti a padlí, takže se dá pěstovat i v ekologických sadech a na zahrádkách bez chemické ochrany.

Jde o raně zimní jablko, které se sklízí současně s rubínem. Může se skladovat bez větší ztráty kvality i čtyři měsíce. „Kdo santanu jednou ochutná, jinou odrůdu už nechce," hodnotili zahrádkáři tuto vydařenou novinku na svých diskusních fórech.

Alergici si zase navzájem předávali zkušenost, že santana opravdu má deklarovanou vlastnost: neobsahuje jablečné alergeny. Dnes už není velký problém santanu sehnat v zahradnictví nebo si ji objednat v internetových e-shopech.