„Určitě jsem nepřijel proto, abych se domáhal rodinného majetku. Přijel jsem proto, abych poznal místa, která souvisí se životem a prací mého otce, děda a dalších předků," řekl při setkání u bruntálského starosty Petra Ryse irský fotograf na penzi Andrew Kohn. Do Bruntálu přivezl řadu zajímavých písemností. Jednou z nich byl řidičský průkaz, vystavený na jméno jeho otce Zikmunda Kohna v roce 1926.

Dalším dokumentem bylo potvrzení o národní spolehlivosti jeho otce z 5. ledna 1949, vystavené Místním národním výborem v Bruntále. Dalším byl výpis z katastru nemovitostí dokumentující, ve kterých budovách bydlela jeho rodina. A pozemky a stavby, v nichž podnikala.

Je příbuzným Johna Kerryho?

Na dotaz Regionu ohledně možné přízně se šéfem americké diplomacie Johnem Kerrym řekl Andrew Kohn: „Můj otec zemřel v roce 1980, ještě než se stal Kerry známým politikem USA. Je ale možné, že jsme spřízněni, rodové jméno o tom vypovídá."

Sám irský fotograf napsal dotaz na americké úřady, zda není s ministrem spřízněn krví. Kerry se totiž původně také jmenoval Kohn, než emigroval se svou rodinou do zámoří. Na dotaz ale americká strana dodnes neodpověděla. „Rodina Kohnů se stěhovala do Horního Benešova okolo roku 1850.

Okolo roku 1907 si nechal pradědeček dnešního ministra změnit ve Vídni jméno na Kerry, pro snadnější přístup do USA," podotkl předseda Klubu Za starý Bruntál Pavel Rapušák, který na setkání přinesl sérii fotografií, zobrazujících budovy, v nichž hostova rodina žila a podnikala.

Žili v hotelu Na Špici

Pavel Rapušák prozradil, že rodina Kohnova žila v hotelu Na Špici proti vlakovému nádraží. Irského hosta poté na místo osobně doprovodil. Andrew Kohn poté prozradil, že jeho rodina odešla z bruntálského okresu hned dvakrát. Poprvé je kvůli židovskému původu vystěhovali v roce 1938 Němci. Podruhé to bylo v roce 1949, kdy byli u moci komunisté. „Otec si dovedl domyslet, jaké to tu bude, kam se to zvrhne," uvedl Kohn.

Rodina Kohnova v Bruntále totiž podnikala s osivem a po znárodnění v roce 1948 nedostala k dalšímu podnikání šanci. „To všechno je minulost. Velice se mi líbí město Bruntál, památky i jeho historické stavby jsou hodny obdivu. Je mi ctí, že jsem mohl oslavit narozeniny právě u vás, kam jsem se vypravil prvně v životě," dodal irský host.

Jeho další kroky vedly do Ostravy i do polského vyhlazovacího tábora Osvětim, kde skončila v peci značná část jeho rodiny.