Město Bruntál má za sebou zkušenost ze zatím sto tří veřejných zakázek na základě výběru takzvanou elektronickou aukcí. Získává tak laciněji dodavatele a zhotovitele, pracující pro město. „Radnici se tento způsob výborně osvědčuje. Nejenže prokazatelně šetří veřejné peníze, zároveň praktikuje zcela průhlednou a objektivní metodu v tolik diskutované oblasti veřejných zakázek,“ řekl mluvčí bruntálské radnice Jiří Ondrášek.

Město s elektronickým výběrem dodavatelů nebo zhotovitelů veřejných zakázek začalo v lednu roku 2008. Za sebou má výběrová řízení v celkovém předpokládaném objemu přes osmdesát milionů korun. Za tu dobu se podařilo ušetřit více než dvanáct milionů korun, což představuje šestnáctiprocentní snížení nákladů. U jedné zakázky dosáhla prokazatelná úspora dokonce téměř dva miliony korun.

„Když jsme s elektronickými aukcemi před více než třemi lety začínali, očekávali jsme, že se tento systém podaří zavést tak, aby splnil naše očekáván. Ale sám jsem překvapen, jak dobře, v jakém počtu zakázek a v jakém finančním objemu se tak děje,“ uvedl starosta Bruntálu Petr Rys. Město nakupuje přes aukci například kancelářské potřeby, zboží a služby informačních technologií a vybírá firmy, které opravují místní komunikace nebo budovy v majetku města. Takzvaná elektronická aukční síň využívá internetu.

Systém, při němž se zájemci o v reálném čase přebíjejí snižováním ceny zakázek, a jejíž aktuální výši vidí na monitoru zaujal i Město Rýmařov. Cílem zavedení elektronické aukce je i v Rýmařově průhlednější zadávání veřejných zakázek a lepší cenové podmínky pro město. Po dobu dvouměsíčního zkušebního provozu by měly v Rýmařově probíhat skutečné aukce, na základě nichž se město lépe připraví na vypsání zakázky o dodávce aukčního systému pro město. Výběrové řízení má proběhnout do půl roku.